رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت گردشگری – گردشگر آنلاین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
 • الثلاثاء ۱۵ صفر ۱۴۴۱
 • 2019 Tuesday 15 October
  تهران لطیف
  ١٨(°C)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۶.٢٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۶.٢٨(in)
اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
 • کد خبر : 2892
 • پیشخوان
 • چاپ خبر : داستان سرمایه گذارشهرزیرزمینی کاریز

منصور حاجی‌حسینی، مهندس مکانیک از دانشگاه مونیخ آلمان است که ۲۰ سال قبل با دیدن فیلمی درباره جزیره کیش در شبکه جام‌جم؛ از آلمان به این جزیره نقل مکان کرد و با سرمایه شخصی خود اقدام به ساخت شهر زیرزمینی‌ای کرد که اکنون سالانه ۲۴۰ هزار بازدیدکننده برای دیدن آن صف می‌کشند. این شهر زیرزمینی کاریز نام دارد.

شهر زیرزمینی کیش (کاریز) با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن از جمله مرجانی بودن جزیره، آب شیرین قنات، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل‌های با قدمت بسیار بالا در فهرست مهمترین ابنیه جهانی قرار می گیرد.

کارگزاران شهر زیرزمینی کاریز بر این باورند که دو ویژگی، کاریز را در فهرست ابنیه جهانی خواهد آورد. اول اینکه کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع است. دوم آنکه تنها بنایی است که سقف آن مملو از صدف‌ها و مرجان‌های طبیعی است. صدف‌ها و مرجان‌هایی که برای بازدید آنها دو راه وجود داشته، بازدید از موزه‌های طبیعی یا غواصی در آب‌های آزاد و اکنون کاریز فصلی جدید و استثنایی پیش روی تمامی دوستداران طبیعت گشوده که بی واسطه خواهند توانست از بزرگترین مجموعه مرجانی بازدید کنند. سقف مرجانی کاریز کیش به قطر هفت متر که زمانی بستر دریا بوده، مملو از صدف‌ها و آبزیانی است که هم اکنون به صورت فسیل در سقف مرجانی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش قابل مشاهده است.

منصور حاجی‌حسینی، مهندس مکانیک از دانشگاه مونیخ آلمان است که ۲۰ سال قبل با دیدن فیلمی درباره جزیره کیش در شبکه جام‌جم؛ از آلمان به این جزیره نقل مکان کرد و با سرمایه شخصی خود اقدام به ساخت شهر زیرزمینی‌ای کرد که اکنون سالانه ۲۴۰ هزار بازدیدکننده برای دیدن آن صف می‌کشند. این شهر زیرزمینی کاریز نام دارد.

او درباره اینکه چرا جزیره کیش را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده، توضیح می‌دهد: سال ۷۷ تازه شبکه جام‌جم شروع به‌کار کرده بود که در یکی از برنامه‌های خود فیلمی درباره زیبایی‌های جزیره کیش نشان داد. تاثیر این فیلم روی من به‌قدری بود که گفتم اگر شده بیشتر از  ۲۴ ساعت هم در این جزیره اقامت نداشته باشم؛ به آنجا می‌روم تا از نزدیک آن را ببینم.

به گزارش ایلنا وی با بیان اینکه تا به‌حال بسیاری از نقاط دنیا را دیده، ادامه می‌دهد: وقتی به کیش رسیدم، با جزیره‌ای مواجه شدم که خیلی به‌ندرت در دنیا یافت می‌شود. چراکه اگر شما بخواهید زیبایی‌های جزیره کیش همچون آب زیبا، ماهی‌ها و مرجان‌های دریایی آن را ببینید تنها باید به مالدیو سفر کنید که اتفاقا به همین زیبایی‌هایی که گفتم معروف است و مردم جهان به‌خاطر وجود ماهی‌ها و مرجان‌های زیبایش آن را دوست دارند. به‌همین دلیل وقتی بعد از ۳۲ سال دوری از ایران به کیش رفتم؛ عاشق آن شدم و گفتم که باید در آن کاری انجام دهم که کار معمولی نباشد.

حاجی‌حسینی در ادامه می‌گوید: ۲۰ سال قبل این جزیره خالی از سکنه بود و با سرمایه‌ای که داشتم، می‌توانستم ساخت ویلا، هتل‌ یا کارهایی ازین قبیل را در دستور کار خودم قرار دهم و به‌نوعی در بازه زمانی کوتاه به‌درآمد خوبی دست پیدا کنم اما شروع به ساخت جایی کردم که در ابتدا یک قنات مخروبه و متروکه بود و حال به این صورت درآمده است. به‌همین دلیل باید بگویم که این کار با عشق و علاقه ساخته شد و هدف آن به‌هیچ وجه اقتصادی نبوده است. در حقیقت باور و اعتقاد شخصی بنده این است که از ۵ هزار کیلومتر آن طرف‌تر به این جزیره مامور شدم تا این شهر زیرزمینی به دستم ساخته شود و برای این موضوع خدا را شکرگذار هستم.

وی همچنین درباره نوع طراحی که برای این شهر درنظر گرفته شده، توضیح می‌دهد: همه پروژه‌ها از قبل نقشه و طرح تعیین شده‌ای دارند و بعد ساخت آن آغاز می‌شود. تنها چیزی که این پروژه ندارد؛ طرح و نقشه است. این مکان در ابتدا قنات مخروبه و متروکه‌ای بود که توسط سرمایه و طرح شخصی خودم آن را بازسازی کردم و به مرور گسترش دادم که حالا در کنارش رستوران و چیزهای دیگری نیز اضافه شده است. همچنین در حال حاضر آن قنات هم احیا شده و به کار خود ادامه می‌دهد و میزان آب موجود در آن وابسته به میزان بارش موجود بوده که برای مصارف همین مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حاجی حسینی در پایان می‌گوید: سالانه ۲۴۰ هزار نفر بازدیدکننده داریم که میزان آنها در هر روز از ۲۰۰ تا ۳هزار نفر متغیر است. در حال حاضر بیشتر بازدید‌کنندگان ما ایرانی هستند که البته با وضعیت دلاری ایجاد شده، احتمال می‌دهم از این پس شاهد حضور گردشگران خارجی‌ باشیم که باتوجه به ارزان تمام شدن سفر به ایران، به کیش می‌آیند.

اخبار مرتبط