رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت گردشگری – گردشگر آنلاین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
 • الثلاثاء ۱۵ صفر ۱۴۴۱
 • 2019 Tuesday 15 October
  تهران لطیف
  ١٨(°C)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۶.٢٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۶.٢٨(in)
اوقات شرعی

 • شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲
 • کد خبر : 2974
 • پیشخوان
 • چاپ خبر : تب بازگشت ایرانیان از گرجستان
ادامه برخوردها پروازهای تهران ـ گرجستان را خالی کرد

تب بازگشت ایرانیان از گرجستان

پروازهای گرجستان همزمان با تشدید بدرفتاری این کشور با مسافران ایرانی، خالی شده است.

گردشگرانلاین-ایرانیانی که زمانی با خرید یک آپارتمان و ثبت شرکت صوری به گرجستان عزیمت کرده بودند، بدنبال اقدامات سختگیرانه اخیر این کشور و بازگرداندن شماری از شهروندان ایرانی از مبادی ورودی، این روزها بدنبال فروش املاک و ترک گرجستان هستند.

گرجستان در سال های اخیر با لغو ویزا برای ورود ایرانیان ، تسهیل شرایط اقامت و سرمایه گذاری ، موجب جذب شماری زیادی از شهروندان ایرانی به این کشور شد، در حالیکه به گفته ی جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان ، کل ظرفیت اقتصادی این کشور در حد یک استان ایران است.

** درآمد سرانه پایین و بدهی خارجی بالا

گرجستان از جمهوری های تازه استقلال شوروی است ، این کشور ۲۷ سال است که به صورت یک کشور مستقل اداره می شود و از لحاظ شاخص های اقتصادی در رده پایینی قرار دارد.

بر اساس جداول سال ۲۰۱۶ بانک جهانی ، درآمد ملی سرانه ۹ هزارو ۴۹۰ دلار است این رقم در مورد ایران و در همین سال ۱۷ هزار و۳۷۰ دلار اعلام شده است.

وزارت دارایی گرجستان ،چندی پیش بدهی خارجی این کشور را حدود پنج میلیارد دلار اعلام کرد که رقم قابل ملاحظه ای برای اقتصاد کوچک این کشور است .

** ثبت شرکت های صوری از سوی ایرانیان

دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک گرجستان و ایران، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، در مورد وضعیت و شرایط فعلی ایرانیان در گرجستان ، گفت: عده ای از ایرانیان به تازگی اقدام به فروش خانه ها و املاک خود در گرجستان کرده اند ، البته بزرگ نمایی هم در رابطه با این موضع صورت می گیرد.

رحیم عباچی در مورد دلیل بروز این شرایط گفت :ایرانیان زیادی در چند سال اخیر با خرید ملک و اخذ اقامت یکساله اقدام به مهاجرت خانوادگی به این کشور کردند و بطور طبیعی انتظار خدمات آموزشی ، درمانی و غیره از این کشور دارند.

وی افزود: بسیاری از شرکت هایی که ایرانیان در گرجستان ثبت کرده اند صوری است و هیچگونه درآمد ، سودآوری و گردش مالی ندارد و تعداد کمی از ایرانیان مقیم گرجستان ، در این کشور مشغول فعالیت اقتصادی هستند.

** گرجستان بدنبال جذب سرمایه گذار است نه مهاجر

به گفته عباچی، گرجستان با توجه به شرایط اقتصادی ضعیفی که دارد یک کشور مهاجر پذیر نیست ، این کشور بدنبال جذب سرمایه خارجی برای رونق اقتصادی است .

وی تاکید کرد که گرجستان بعنوان یک کشور کوچک با ظرفیت اقتصادی محدودیت، کشش موج عظیم مهاجران ایرانی را ندارد.

عباچی در ادامه افزود: به نظر می رسد دولت گرجستان با بررسی وضعیت و عملکرد شرکت های ایرانی متوجه روند غیر عادی و صوری بودن آنها شده است .

وی با اشاره به اینکه، تابستان امسال نیز وقتی شمار ایرانیانی که عازم این کشور شدند به صورت چشم گیری بالا رفت ، افزود: دولت گرجستان برای جلوگیری از حضور ایرانیان در این کشور دست به یک اقدام نسنجیده در مبادی ورودی زد که در این شرایط تر و خشک با هم سوختند.

** چه کسانی اقدام به فروش خانه هایشان کرده اند؟

دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک گرجستان و ایران گفت: بدنبال اقدامات سختگیرانه گرجستان و بازگردندان ایرانیان از مرزهای زمینی و هوایی این کشور ، عده ای اقدام به فروش خانه هایشان کرده اند .

عباچی اظهار داشت: بیشتر کسانیکه وضعیت شان در گرجستان تثبیت نشده یا اقامتشان تمدید نشده و یا حتی بیم دارند که اقامت شان تمدید نشود ، اقدام به فروش املاک خود گرفته اند.

** مشکلات اخیر دامن گیر فعالان اقتصادی ایرانی نشده است

وی در مورد وضعیت و شرایط فعالان اقتصادی ایرانی در گرجستان ، پس از حرکت اخیر دولت گرجستان با اتباع ایرانی ،گفت: کسانیکه سال هاست در گرجستان فعالیت اقتصادی دارند و از اقامت گرفته اند، مشکلات جدید دامن گیر این افراد نشده و محدودیتی شامل فعالیت آنها نشده است .

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان ، مشکل اصلی فعالان اقتصادی ایرانی را نوسانات ارزی عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه نرخ ارز اخیر بصورت چشم گیری کاهش یافته ولی هنوز قیمت مواد اولیه و محصولات داخلی پایین نیامده است.

** بازگرداندن ایرانیان از مرز مغایر رژیم لغو روادید بود

عباچی برخورد های ماموران گرجستان با شهروندان ایرانی را ناشایست توصیف کرد و گفت: اقدام گرجستان در رابطه با ایجاد محدودیت برای ورود خارجیان و شهروندان ایرانی بدون اطلاع رسانی قبلی و مغایر با تفاهم نام رژیم لغو روادید با ایران بود که در این زمینه سفارت ایران در تفلیس و وزارت خارجه تذکرات لازم را دادند.

وی افزود: تاکنون نیز گرجستان سیاست خاصی را دراین زمینه اعلام نکرده است .

**پروازهای خالی تهران ـ گرجستان

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران خبر داد: پروازهای گرجستان همزمان با تشدید بدرفتاری این کشور با مسافران ایرانی، خالی شده است.

مرتضی قربانی به ایسنا گفت: هرچند که در فصل پررونق سفرهای خارجی قرار نداریم اما متاثر از برخوردهایی که در مرزهای ورودی گرجستان در یک ماه اخیر با اتباع ایرانی شده، میزان تقاضا برای سفر به این کشور نیز پایین‌تر از حد معمول شده است.

وی افزود: متاسفانه گرجستان توضیح شفافی نداده است و اعلام موضع نکرده که در آینده چه خواهد شد در نتیجه مردم نگران برخوردها در مبادی ورودی این کشور هستند.

یکی از کارگزاران اصلی گرجستان که ترجیح داد نامش محفوظ بماند نیز به ایسنا گفت: پروازهای گرجستان پس از بازگرداندن تعداد زیادی از اتباع ایرانی، همچنان برقرار است اما تقاضا کمتر شده. البته این روزها تعداد کمتری بازگردانده شده‌اند. دو هفته پیش این تعداد خیلی بیشتر بود.

حرمت‌الله رفیعی ـ رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران نیز به ایسنا گفت: این بی‌احترامی استمرار دارد و دولت گرجستان نیز توضیحی برای آن نداده است، به زعم ما واکنش دولت ایران هم تا کنون جدی نبوده است. واکنش‌هایی نشان داده شده و پیگیری‌هایی شده است اما وقتی بازگرداندن ایرانی‌ها همچنان ادامه دارد، پس برخورد جدی هنوز نشده است. دولت ایران باید فورس بگذارد و به اتفاقی که افتاده است بیشتر اهمیت دهد.

وی افزود: اعلام کردند آن خانمی که از بدرفتاری پلیس فرودگاه گرجستان فیلم منتشر کرده، بیمار است، به فرض این‌که آن شخص مشکل داشته، بقیه مسافران که بازگردانده شده‌اند چه مساله‌ی داشته‌اند؟ چرا دلایل این رفتارها هنوز مشخص نشده است.

 

اخبار مرتبط