• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Monday - 17 June - 2024
7

آثار برگزیده جشنواره عکس ویرا در تهران و پاریس نمایش داده می‌شود

  • کد خبر : 2518
  • 01 دسامبر 2021 - 12:39
آثار برگزیده جشنواره عکس ویرا در تهران و پاریس نمایش داده می‌شود

گردشگرآنلاین – دومین جشنواره ملی عکس ویرا با موضوع «صنایع دستی ایران زمین» در حال برگزاری و مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره با یک دوره تمدید، ۱۷ آذر به پایان می‌رسد. این جشنواره تلاش دارد با نگاه اثرگذاری تعاملی گردشگری و صنایع‌دستی بر یکدیگر، علاوه بر گسترش آگاهی عمومی و جلب توجه جوامع مختلف نسبت به میراث ملموس و ناملموس ایران، برای تولیدکنندگان و کارآفرینان صنایع‌دستی ایجاد انگیزه کند.

به گزارش گردشگرآنلاین، نمایش آثار برگزیده جشنواره ویرا در ایران و فرانسه

مدیرعامل خانه نگرش آگاهانه ویرا (خانه گردشگری ویرا) و دبیر جشنواره عکس ویرا  اظهار داشت: این جشنواره با هدف تلنگر زدن به جامعه گردشگری است که به ظرفیت‌های آشکار و نهان برای جذب گردشگر واقف شوند، این دوره به موضوع صنایع‌دستی پرداختیم و دوره قبل در سال گذشته روی لباس اقوام ایرانی تمرکز داشتیم.

صنایع دستی

صنایع دستی

مدیحه جمالی افزود: سال گذشته محتوای ارزشمندی در زمینه لباس اقوام ایرانی تدوین و مستندسازی شد و تلاش کردیم لباس اقوام ایرانی به عنوان یک جاذبه فرهنگی و گردشگری معرفی و حفظ شود.

دبیر جشنواره ملی عکس ویرا بیان کرد: در دوره دوم کاملا روی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی تمرکز و محتوای خوبی هم تولید و منتشر کردیم. همچنین در گفت‌وگو با کارشناسان و متخصصان این حوزه ظرفیت‌ها و چالش‌ها پیش روی توسعه و تولید محصولات صنایع‌دستی را بررسی کردیم.

صنایع‌دستی ایران از ظرفت بالایی برای جذب گردشگر برخوردار است، زیبایی و کیفیت و رنگ و لعاب متنوع آثار صنایع‌دستی و حتی کاربردی بودن آن در زندگی باعث جذب بیشتر علاقه‌مندان و گردشگران می‌شود. بازاریابی و تبلیغ هدفمند می‌تواند علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی را به این ظرفیت اصیل ایرانی جذب کند.

 

جمالی افزود: در دومین دوره، فعالیت را گسترش دادیم در حین جشنواره گالری هنرهای ملی ایران سعدآباد (هماسا) هم به جشنواره ملحق و قرار شد بعد از معرفی برگزیدگان، اوایل دی ۳۰ اثر برگزیده جشنواره در این گالری به نمایش گذاشته شود و از طرف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گواهینامه اعطا می‌شود.

صنایع دستی ایران

صنایع دستی ایران

دبیر جشنواره ملی عکس ویرا گفت: در این دو دوره مخاطبان جشنواره ویرا هنرمندان داخلی هستند، اما در نظر داریم سال آینده بخش بین‌الملل جشنواره را برای ایرانیان خارج از کشور و خارجی‌های علاقه‌مند به ایران و یا گردشگرانی که تجربه سفر به ایران داشته‌اند، راه‌اندازی کنیم.

در این دوره نمایش عکس‌های برگزیده در گالری‌های خارج از کشور را برنامه ریزی کردیم که با همکاری گالری هماسا بخشی از آثار برگزیده جشنواره ویرا بعد از نمایش در تهران، در پاریس به نمایش گذاشته می‌شود.

مدیرعامل خانه گردشگری ویرا توضیح داد: برگزاری نمایشگاه در خارج از کشور بهانه‌ای خواهد شد که از سال آینده جشنواره را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم و عکس با موضوعاتی در حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از هنرمندان خارجی دریافت کنیم.

 

تاکید بر تولید محتوا برای صنایع‌دستی/ ۱۷ آذر؛ آخرین مهلت ارسال آثار

جمالی درباره اعطای جوایز جشنواره گفت: به افراد اول تا سوم بخش بزرگسالان، تندیس مسابقه، لوح افتخار، کتاب جشنواره و جوایز نقدی (۵ میلیون تومان) و به افراد اول تا سوم بخش کودک و نوجوان (دانش آموزی) تندیس مسابقه، لوح افتخار، کتاب جشنواره و جوایز نقدی اهدا می شود. با توجه به اینکه برخی هنرمندان صنایع‌دستی از آثار تولید خود عکس فرستادند، اما این تصاویر حرفه‌ای عکاسی نشده‌، به پاس جایگاه هنری آنها هدایایی هم برای این افراد در نظر گرفته شده است.

دبیر جشنواره ملی عکس ویرا بر ضرورت تولید محتوا در حوزه صنایع‌دستی تاکید کرد و گفت: به اندازه‌ای که عکس از آثار تاریخی باستانی و جاذبه‌های طبیعی ایران وجود دارد عکس باکیفیت و حرفه‌ای از آثار فاخر، هنرمندان و اصل هنر ومهارت حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وجود ندارد، جشنواره ویرا تلاش می‌کند با تولید محتوا و به اشتراک‌گذاری عکس‌های ارسالی، به غنی‌سازی گنجینه محتوایی در فضای مجازی، شبکه جهانی اینترنت و موتورهای جستجوگر کمک کند تا هر فردی بتواند به جستجوی نام ایران، در کنار همه تصاویر، عکس‌های زیبا از هنر اصیل ایرانی را هم ببیند.

صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان

دبیر جشنواره ملی عکس ویرا با اشاره به آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه در ۱۷ آذر، گفت: آثار ارسالی به جشنواره تا پایان آذر توسط سعید محمودی ازناوه، بیژن سیفان و مسعود زنده‌روح کرمانی داوری می‌شود.

 

عکاسان زیر ١٨ سال در بخش دانش‌آموزی جشنواره شرکت کنند

دبیرخانه دائم جشنواره ملی عکس ویرا با انتشار فراخوان اعلام کرده بود: دومین جشنواره ملی عکس ویرا با موضوع «صنایع دستی ایران زمین» در دو بخش بزرگسالان (حرفه‌ای و آماتور) و کودک و نوجوان (دانش آموزی) توسط خانه نگرش آگاهانه ویرا (خانه گردشگری ویرا) آبان و آذر ١۴٠٠ برگزار می‌شود.

همه عکس‌ها باید داخل مرز جغرافیایی ایران تهیه شده باشد و همه عکاسان آماتور و حرفه‌ای ایرانی در این جشنواره و کودکان و نوجوانان تا ۱۸ سال می‌توانند در «بخش دانش آموزی» جشنواره شرکت کنند.

ثبت نام و ارسال عکس از ۱۷ مهر آغاز شده و تا ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ادامه دارد و پذیرفته شدگان اولیه جشنواره هفته اول آذر ماه اعلام می شوند. همچنین آیین اختتام و اعلام نتایج نهایی در پایان آذرماه ۱۴۰۰ برگزار و همزمان کتاب نمایشگاه منتشر می‌شود.

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان امور عشایر ایران، شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی، معاونت اجتماعی شهرداری تهران و شهرداری‌های کلان‌شهرهای کشور در برگزاری دومین دوره جشنواره ملی عکس ویرا با خانه نگرش آگاهانه ویرا (خانه گردشگری ویرا) و شورای سیاستگذاری جشنواره همکاری و مشارکت دارند.

معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های طبیعی و فرهنگی ایران، معرفی هنرمندان عکاس فعال مرتبط با حوزه میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع‌دستی و محیط زیست، تشویق و آموزش تخصصی به منظور افزایش سطح کمی و کیفی عکاسی در حوزه گردشگری و میراث‌فرهنگی و محیط‌زیست، از اهداف اصلی دومین جشنواره ملی عکس ویرا عنوان شده است.

علاقه‌مندان برای آگاهی از شرایط و قوانین جشنواره، آشنایی با هیات داوران، ثبت نام و ارسال آثار و جوایز جشنواره می‌توانند به سایت خانه گردشگری ویرا مراجعه کنند.

دبیرخانه دومین جشنواره عکس ویرا اعلام کرده برگزاری نمایشگاه آثار جشنواره با توجه به وضعیت عمومی کرونا و با دریافت مجوزهای لازم از ستاد ملی مقابله با کرونا و رعایت کامل دستور العمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا 

لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=2518

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.