• امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
2

آنچه روستاهای خراسان جنوبی را دیدنی تر می‌کند

  • کد خبر : 2128
  • ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱
آنچه روستاهای خراسان جنوبی را دیدنی تر می‌کند

گردشگرآنلاین – روستاهای خراسان جنوبی که بعضی از آن‌ها جهانی نیز هستند مناطقی بکر و دست نخورده‌اند که می‌توانند ملجائی برای گردشگری باشند اما آن چنان که باید به عنوان رکن پررنگ گردشگری شناخته شده نیستند.

به گزارش گردشگرآنلاین از خراسان جنوبی، امروز با وجود کرونا ضربه سختی خورده؛ ضربه‌ای که اگر پیش از آن خود را آماده کرده بودیم، مهارت را افزایش داده و به مسیرهای جدید برای رونق آن اندیشیده بودیم شاید این چنین ما را به بن بست تاریخ نمی‌کشاند.

حقیقت این است که بن بست تاریخی گردشگری که این روزها ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند در نتیجه ندیدن‌ها و عدم اندیشیدن هاست. گردشگران بسیاری دل در گرو جاذبه‌های توریستی ایران دارند اما شاید آن چنان که باید دروازه‌ها را به رویشان نگشوده‌ایم.

به گزارش ایسنا، رونق گردشگری در روستاهایی که خود طرفیت و بستر گردشگری را به صورت طبیعی چه از حیث جاذبه‌های تاریخی بازمانده و یا مناطق بکر و طبیعی دارند، فصلی است که شاید کمتر به آن رنگ داده‌ایم.

صادرات نامرئی و ضرورت دیده شدن ظرفیت‌ها

احمد کاشانی، رئیس انجمن گردشگری پایدار در ششمین دوره سلسله نشست‌های چشم انداز در ایران با موضوع نقش جاذبه‌های گردشگری کویری در توسعه مناطق روستایی خراسان جنوبی بیان کرد: توسعه گردشگری می‌تواند در همه کشورها به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته آثار مثبت بسیاری به دنبال داشته باشد؛ این امر اثراتی همچون افزایش درآمد، رونق اقتصادی و افزایش رفاه اجتماعی خواهد داشت‌.

کویر

کویر

وی افزود: کارآفرینان به عنوان ابزار بهبود اقتصاد جامعه با شناسایی فرصت‌ها و خلأها می‌توانند ایفاگر نقش اصلی در بهبود و توسعه باشند و دامنه وسیعی تاثیرات بر گردشگری شامل موارد بسیاری است که از آن جمله می‌توان به اشتغال‌زایی، رشد فرهنگی، گسترش روابط ملی و بین المللی، افزایش رفاه، رشد اقتصادی و بهبود کیفیت زندگی اشاره کرد.

وعده ضرغامی: درب‌های باغ بیرم‌آباد کرمان بر روی عموم باز خواهد شد
بیشتر بخوانید:

کاشانی بیان کرد: امروزه یکی از پربازده‌ترین فعالیت‌های اقتصادی است که ارزش افزوده بالایی دارد و یکی از مهم‌ترین آثاری که صنعت گردشگری دارد کسب درآمدهای قابل توجه ارزی است.

وی تصریح کرد: گردشگری می‌تواند به عنوان عاملی مهم موجب عمیق تر شدن روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در کشورهای میزبان و مهمان باشد و با رشد گردشگری و افزایش تقاضاهای جدید به انواع مختلف گردشگری وابسته است.

این فعال گردشگری بیان کرد: فعالیت‌های گردشگری اصولاً از نوع بنگاه‌های اقتصادی کوچک است؛ شرکت‌های کوچک اغلب می‌توانند واکنش‌های سریع به نیازها و بازارهای جدید داده و این مقدمه‌اس برای انواع نوآوری‌ها می‌شود.

کاشانی ادامه داد: امروزه گردشگری که پررونق ترین فعالیت‌های اقتصادی جهان است اکنون در بسیاری از کشورها با رشد سریع تر نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی و با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید یک صنعت پیشرو تلقی می‌شود و امروزه گردشگری به قدری در توسعه اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد که اقتصاددانان آن را صادرات نامرئی نام نهاده‌اند.

وی بیان کرد: در تقسیم بندی مهم ترین منابع درآمدزایی جهان صنعت اکتشافات نفت و بهره برداری از آن به عنوان پردرآمدترین فعالیت صنعتی مطرح می‌شود و بعد از آن صنعت خودروسازی و رتبه سوم گردشگری و جذب گردشگر قرار دارد؛ گردشگری سرمایه ارزشمند است که می‌تواند با کمترین صرف هزینه موجب بهره‌وری پرسود دائمی شود.

کاشانی ادامه داد: گردشگری می‌تواند با در اختیار گرفتن فناوری‌های پیشرفته و با توجه به رویکرد کشورها رتبه اول درآمدزایی ارزی را در کشورهای جهان به خود اختصاص دهد؛ صنعت گردشگری در خراسان جنوبی به عنوان سومین استان وسیع کشور که شرقی ترین نقطه ایران است، سه اثر ثبت شده در فهرست یونسکو، یک روستای ثبت شده در شورای جهانی صنایع دستی و بیش از ۹۰۰ اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی امنیت پایدار دارد.

ایران و عربستان درباره حج ۱۴۰۲ توافق کردند
بیشتر بخوانید:

کاشانی ادامه داد: آثار ثبت شده خراسان جنوبی در فهرست میراث یونسکو؛ باغ عمارت جهانی اکبریه بیرجند، قنات جهانی بلده فردوس و بیابان لوت نهبندان بود و آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی کشور مدرسه تاریخی شوکتیه بیرجند، مسجد جامع قاین، قلعه تاریخی فورگ درمیان، خانه تاریخی مستوفی بیرجند و همچنین بافت تاریخی بشرویه و روستاهای حاشیه کویر در خراسان جنوبی، روستای دهسلم نهبندان، تالاب کجی نمکزار، بیابان سه قلعه، روستای زرین چاه و بیابان سه قلعه است که اینها تماما ظرفیت‌هایی است که باید از آن بهره برد.

 

معکوس و رونق اقتصادی روستاها چگونه حاصل می‌شود؟

عادل الماسی، راهنمای رسمی تور و مدرس دوره‌های گردشگری نیز گفت: اکنون یکی از مهم ترین و جدید ترین اتفاقات اقتصادی روستاها گردشگری است چراکه شغل ایجاد می‌کند و باعث ماندگاری می‌شود.

وی افزود: ایجاد اقامتگاه بوم گردی در روستا باعث رونق اقتصادی شده و توجه به گردشگری باعث کاهش و رونق مهارت معکوس به روستاها خواهد شد.

الماسی ادامه داد: این درآمد مستقیم و بدون هیچ واسطه ای در اختیار روستاییان قرار می‌گیرد و این درآمد و ورودی در اصطلاح پاک است و هیچ منبعی از محیط زیست از بین نرفته است.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی پتانسیل‌های قوی در بحث گردشگری دارد و هر ساله گردشگران زیادی از کشورهای مختلف برای دیدن کویر به خراسان جنوبی می‌کنند و این امر موجبات رونق اقاصاد استان را فراهم می‌آورد؛ به شرطی که آن را دریابیم.

سخت‌گیری در حوزه گردشگری تقلیل یابد

حمید مرادی، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در ششمین نشست چشم انداز صنعت گردشگری در ایران با اشاره به نقش صنعت گردشگری در خراسان جنوبی، اظهار کرد: گردشگری به عنوان صنعت بسیار مهمی امروز در جهان محسوب می‌شود و این صنعت می‌تواند در شکوفایی اقتصادی کشورها نقش مهمی ایفا کند.

شناسایی پرجمعیت‌ترین شهر تمدن «مایا»
بیشتر بخوانید:

وی افزود: ورود گردشگران به یک منطقه باعث رشد دیگر صنایع از جمله صنایع دستی آن منطقه خواهد شد و بی شک در اقتصاد خانواده‌ها می‌تواند تاثیر مستقیمی داشته باشد؛ خراسان جنوبی نیز مستثنی از این نیست و یکی از محورهای توسعه استان می‌تواند صنعت گردشگری و به دنبال آن صنایه دستی استان و صنایع غذایی استان باشد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: پتانسیل و ظرفیت‌های خراسان جنوبی می‌تواند شرایطی را برای حضور گردشگران داخلی و خارجی مهیا کند و مناطق بکر، بیابانی و کویری استان حکایت از این ظرفیت‌ها دارد.

مرادی ادامه داد: راه اندازی تورهای کویرنوردی و طبیعت گردی در استان می‌تواند کمک شایانی به معرفی استان و اقتصاد خانواده‌ها داشته باشد.

طبیعت خراسان جنوبی

طبیعت خراسان جنوبی

وی بیان کرد: صنعت گردشگری در استان بسیار ضعیف بوده و کرونا نیز مزید بر علت شده و برنامه‌ها اگر به صورت محدود برگزار می شده با آمدن این ویروس کار سخت شده است؛ با این حال صنعت گردشگری به حمایت همه جانبه مسئولان استانی نیازمند است.

مرادی با بیان اینکه سخت گیری‌های بی مورد در این موضوع باید تقلیل یابد، افزود: تورهای گردشکری باید پیوست فرهنگی داشته باشند تا این تورها در سلامت کامل برگزار شود.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه همه شهرهای استان پتانسیل‌های بالایی دارند می‌توانند در صنعت گردشگری فعال باشند و کویرهای بکر، مفاخر فرهنگی، بافت‌های تاریخی،  نخلستان‌های کم نظیر، کوه‌های مریخی بی نظیر، تالاب‌های ناب و  ده‌ها داشته‌ دیگر می‌تواند از جمله مراکز جذاب برای گردشگر باشد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه انسجام در برنامه‌های گردشگری می‌تواند کمک خوبی به اقتصاد استان کند چرا که بسیاری از اتباع خارجی آرزوی دیدن این گونه اماکن را دارند، تصریح کرد: معادن بی نظیر طلا، مس، پنبه نسوز و … در استان، مزارع زرشک و زعفران و مزارع گل نرگس، موزه‌ها، قلعه فورگ، قلعه بیرجند و قلاع دوره اسماعیلیه در شهرهای استان و موارد بسیار زیادی می‌تواند توجه گردشگران استان را به خود جلب کند.

سومین دوره «جایزه تعالی گردشگری» برگزار می‌شود
بیشتر بخوانید:

وی افزود: همجواری با کشور اففغانستان نیز می‌تواند به عنوان یک فرصت برای حضور گردشگران در استان باشد؛ مورد دیگری هم در بحث گردشکری می‌تواند مستقیما به اقتصاد خانواده در مناطق روستایی کمک کند؛ غذاهای سنتی و محلی آنهاست که شاید در جهان این غذاها بی نظیر است و آن غذای بنفش به نام قروت است که از آن به هنگام ورود مهمان پذیرایی می‌کنند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: امیدواریم شرایطی در خراسان جنوبی فراهم شود که سرمایه گذاران به صنعت گردشگری استان ورود کنند و این استان را به همه جهانیان معرفی کنند.

منبع: ایسنا 

پست های مرتبط

لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=2128

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.