• امروز : چهارشنبه - ۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 21 February - 2024
4
آسیب جدی کرونا به صنعت گردشگری آذربایجان‌شرقی

تعدیل ۵۰ درصد نیروها با کاهش ۹۵ درصدی مسافرت‌ها

  • کد خبر : 943
  • ۰۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳
تعدیل ۵۰ درصد نیروها با کاهش ۹۵ درصدی مسافرت‌ها
گردشگرآنلاین - کرونا آسیب جدی به صنعت گردشگری آذربایجان‌شرقی وارد کرد که تعدیل ۵۰ درصد نیروها با کاهش ۹۵ درصدی مسافرت‌ها تنها یکی از آسیب‌های وارده بر این صنعت گردشگری است.

به گزارش گردشگرآنلاین از تبریز – صنعت گردشگری از جمله مشاغلی است که به طور مستقیم از وجود کرونا آسیب دید و به طور میانگین در دنیا بیش از ۵۰ درصد اشتغال و درآمد گردشگری کاهش داشته است.

این صنعت که به دلیل کرونا با کاهش ۹۵ درصدی سفرهای داخلی و تقریبا ۱۰۰ درصدی سفرهای خارجی روبه‌رو شده است، شاید دچار تعطیلی کامل نشده ولی در شرایط استنبای قرار دارد.

علی بایرام‌زاده معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌ شرقی کرونا درباره تاثیر کرونا بر گردشگری ایران و استان تصریح کرد: محدودیت‌های شدید سفرهای داخلی و خارجی و بسته شدن برخی از مرزها باعث شد تا حتی گردشگری داخلی هم محدود شده و بر کاهش سفر بین استان‌ها هم تاثیر بگذارد.

وی با تاکید بر اینکه آسیب شدیدی در دنیا، ایران و آذربایجان شرقی به این صنعت وارد شده است گفت: خسارت به صنعت گردشگری استان هم شدید بوده لذا تلاش کردیم هتل‌ها را با کمک ستاد کرونا به گروه یک ببریم تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعالیت داشته باشند و ورشکست نشوند.

بیکاری نیمی از فعالان حوزه گردشگری در آذربایجان شرقی 

بایرام‌زاده با اشاره به اینکه هتل‌ها و مراکز گردشگری اکنون با کمترین ظرفیت کار می‌کنند ابراز داشت: اغلب مراکز اقامتی، رستوران‌ها، آژانس‌های مسافرتی و غیره ۵۰ درصد تعدیل نیرو داشتند ولی با فشارهای اقتصادی موجود، به فعالیت خود ادامه داده و ۵۰ درصد مابقی نیروهای موجود را حفظ کنند.

وی آسیب وارده به تور لیدرها و سایر مجموعه ها از جمله آژانس‌های مسافرتی را یادآور شد و خاطر نشان کرد: از ۲۶۰ دفتر خدمات مسافرتی حدود ۷۰ دفتر تعطیل و تعلیق شدند و بقیه با تعیدیل شدید نیرو با حداقل نفرات فعالیت دارند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌ شرقی با اشاره به اینکه راهنمای گردشگری هم حدود ۵۰۰ نفر در استان داریم که دچار مشکلات جدی هستند، تصریح کرد: تعداد کمی از تور لیدرها در سفرهای برنامه ریزی شده حضور یافتند و در شرایط کرونایی بیکار شدند.

وی در پاسخ به اینکه آیا صنعت گردشگری شرایط فعالیت های خود را با کرونا تطبیق دهد و به روز می‌کند؟ ادامه داد: برنامه‌های مختلف گردشگری، زیارتی، صنعتی، سلامت، طبیعت گردی، سفرهای ارزان و… می تواند به پکیج تبدیل شود و اشتغال صنعت گردشگری را حفظ کند.

بایرام‌زاده فعالان گردشگری، باید بعد از کرونا در حوزه های مختلف فعالیت خود را گسترش دهند که گسترش بازار کار را در پی دارد، افزود: گردشگری الکترونیک هم جزو برنامه‌های محسوب می‌شود اما تلاش می‌کنیم با افزایش کیفیت خدمات و گردشگری زمینه را در این حوزه بیشتر فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری صنعت پویاست و می تواند خود را با شرایط روز وفق دهند، اضافه کرد: هم با یک واحد بوم گردی در روستاها هم می توان وارد این صنعت شد و هم با هتل‌های مجلل کلانشهرها، لذا گستره اثرگذاری و اشتغال آن قابل توجه است  باید مورد حمایت قرار گیرد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌ شرقی، با بیان اینکه با اتمام کرونا باید بتوان برای تامین نیازها و خواسته‌های پسا کرونا خود را آماده کنیم، گفت: استانداردهای زیرساختی مجموعه های گردشگری را باید ارتقا دهیم تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای آینده باشیم.

وی ادامه داد: بازار تبریز به صورت سانت به سانت عکاسی شده و می‌توان به صورت مجازی از بازار تبریز دیدن کرد که در مدت کوتاه پس از انتشار، بیش از ۸۰۰ هزار بازدید مجازی از بازار داشتیم.

بایرام‌زاده خاطر نشان کرد: برای پساکرونا آمادگی لازم را داریم و می‌توانیم از زیرساخت ایجاد شده در حوزه تبلیغات و بازاریابی گردشگری برای آن دوران استفاده کنیم

کاهش شدید مسافرت در موج پنجم شیوع کرونا به هتل‌ها آسیب جدی وارد کرد

آرامی مدیر “هتل بین المللی تبریز” که نخستین هتل چهار ستاره شمال غرب در گفت‌وگو با تسنیم گفت: هتل بین‌المللی تبریز نقش ویژه‌ای در توسعه گردشگری تبریز داشته چرا که تنها هتل سطح اول تبریز بود.

وی با بیان اینکه کرونا با کاهش ۹۵ درصدی مسافرت‌ها، هتل‌ها را با چالش جدی مالی مواجه کرد، افزود: حضور گردشگران خارجی هم تقریبا به صفر رسیده و این موضوع بر صنایع وابسته از جمله بازار هم اثر گذاشت ولی به دلیل عدم حمایت‌های دولتی از صنعت گردشگری، هتل‌داران بیشترین آسیب را دیدند.

مدیر این هتل با اشاره به اینکه مشکل آتی صنعت هتل‌داری این است که نیروی انسانی با تجربه خود را از دست داد، ابراز داشت: ما در این هتل بیش از ۸۰ نفر شاغل داشتیم ولی اکنون ۳۵ نفر کاهش دادیم.

وی خاطرنشان کرد: مسافرت به تبریز به حداقل رسیده است که در نهایت تا ۵۰ درصد اتاق‌ها اشغال شدند ولی در موج پنجم به حداقل ممکن و کمترین میزان رسیده است.

بسته‌های به ظاهر حمایتی و شعاری بی‌نتیجه بود

رجب‌پور رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری آذربایجان شرقی هم به تسنیم گفت که صنعت گردشگری در دوران کرونا آسیب جدی دیده است که از جمله صنف‌های درگیر با مشکلات ناشی از کرونا دفاتر خدمات مسافرتی هستند.

وی با بیان اینکه ۲۷۰ آژانس  خدمات مسافرتی و گردشگری در استان داریم که صددرصد آنها از کرونا آسیب دیده اند گفت: برخی از مراکز گردشگری و اقامتی و غیره نیروی انسانی ماهر خود را تعدیل کردند که این سرمایه از دست رفت.

رجب‌پور در پاسخ به اینکه آیا با این شرایط حاد کرونایی، تسهیلات، بیمه، معافیت مالیاتی و غیره داشته‌اید؟ افزود: این بسته‌های به ظاهر حمایتی بی نتیجه بود. تسهیلات کرونایی مفید نیست چرا که باید یا بدون بهره باشد و یا بلاعوض پرداخت می‌‌شد در مورد معافیت مالیاتی هم اتفاق خاصی نیفتاده و نمی‌دانیم وعده‌ها محقق می‌شود.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری آذربایجان شرقی در پاسخ به اینکه اکنون انتقاد از دفاتر خدمات مسافرتی این است که همپای تحولات جهانی نرفته است و دفتار در خدمات فروش بلیت و پیکج‌های تور و غیره باقیمانده و نتوانسته همپای جهان پیش برود تصریح کرد: لازمه همپایی با جهان این است که در نوع خدمات و جذب گردشگر باید تحول بیافرینیم اما باید برخی شرایط را هم به وجود بیاوریم، بستر را با راه‌ اندازی تورهای اینفو ایجاد کنیم و تبلیغ لازم برای جذب گردشگر را انجام دهیم که آژانس ها به تنهایی توان‌ مالی کافی ندارند و باید یک نهاد حاکمیتی به دنبال توانمندسازی و یا ورود مستقیم به این حوزه باشد.

مردم مسافرت را به دلیل کرونا و مشکلات اقتصادی از سبد خانوار حذف کردند

رسول‌زاده دبیر جامعه هتل داران آذربایجان شرقی هم در این گفت‌وگو تعداد مراکز اقامتی استان را نزدیک به ۱۰۰ مرکز دانست و افزود: از اواخر ۹۸ و با ورود کرونا، ستاد کرونای استان با پیشنهادات لازم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی هتل‌ها فعالیت خود را تداوم بخشیدند و با اوج گرفتم شیوع کرونا مشکلات جدی مالی و اقتصادی گریبان آنها را گرفت.

وی با اشاره به ابتکارات انجام شده برای تداوم فعالیت هتل ها، خاطر نشان کرد: در برخی هتل های استان پس از ضدعفونی کردن، “پلمب سلامت” زدیم تا مهمان خودش پلمب را باز کند و از بهداشت اتاق اطمینان یابد لذا با این ابتکار برای کاهش آسیب کرونا بر پیکره این صنعت تلاش کردیم.

دبیر جامعه هتل داران آذربایجان شرقی در پاسخ به اینکه آیا بعد از کرونا تقاضا برای مسافرت افزایش می یابد؟ گفت: قدرت خرید مردم کم شده و مسافرت را از سبد هزینه خانوار حذف کردند.

وی افزود: ما به حد کافی هتل و مرکز اقامتی داریم و ۷ هتل هم در حال ساخت است که پاسخگوی نیازها است.

به گزارش تسنیم به نظر می‌رسد قبل از اینکه صنعت گردشگری به ورشکستگی بیفتد دولت جدید باید فکری به حال این صنعت آسیب دیده کند.

سیاست‌های حمایتی دولت نیاز امروز صنعت گردشگری است که حمایت‌های نقد را می‌طلبد لذا تسهیلات کم بهره قرض‌الحسنه و یا بلاعوض در این مقطع به شدت کارساز است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=943

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.