• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
5

رتبه نخست اشتغال گردشگری تا پرباری سبد میراث ثبتی گیلان

  • کد خبر : 9879
  • 10 آگوست 2022 - 11:12
رتبه نخست اشتغال گردشگری تا پرباری سبد میراث ثبتی گیلان
گردشگرآنلاین - گردشگری به عنوان مهم ترین رکن اقتصادی استان گیلان در یکسال اخیر با تغییر مدیریت کشور و استان میزبان تحولاتی عمیق بود؛ بطوریکه اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی گیلان تحقق ۶۰ درصدی تعهد ایجاد اشتغال و افزایش چشمگیر ثبت میراث فرهنگی در زمره آثار ملی را گوشه ای از تحولات میداند.
به گزارش گردشگرآنلاین، گیلان همیشه در عرصه تاریخ کشور منشا تحولات عظیم فرهنگی و تاثیر گذار در کشور بوده است. وجود حکومت هایی چون دیلمیان کیانیان و نهضت جنگل گواهی بر این ادعاست و بر اساس مستندات موثق مطالعات باستانشناسی و اشتغال گردشگری سابقه سکونت در گیلان که همان دیلم و جیلان است به سه هزار و ۵۰۰ سال پیش باز می گردد.
باران، شالی، تاریخ و طبیعت سفر می‌آفرینند و اگرچه کرونا ضربه‌ای ناخوش بر پیکره آفاق پویی در جهان و کشور وارد کرد اما متولیان ،به افق روشن سپهر گردشگری گیلان بعنوان صنعت سیاحت دلخوش ساخته اند و گیلان با پنج هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی، سه هزار و ۴۰۰ تاسیسات گردشگری و ۲۷ هزار هنرمند صنایع دستی و به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی ، تاریخی و زیست بوم های بکر ،مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار دارد.
تحقق ۶۰ درصدی تعهد اشتغال
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با تاکید براینکه بیش از ۶۰ درصد تعهد ایجاد اشتغال این اداره‌کل محقق شده است ،گفت:سرمایه گذاری و بومگردی بالاترین سهم را در این موفقیت داشته اند.
ولی جهانی افزود: سال گذشته با موفقیت ۱۲۵ درصدی و ایجاد شغل برای ۶۰۰ نفر، رتبه نخست در تحقق اشتغال حوزه‌ گردشگری را کسب کردیم؛ لذا برای امسال ظرفیت سهم اشتغال گیلان افزایش یافت و به یکهزار و ۱۳۰ نفر رسید.
وی اظهار داشت: در سال جاری که با شعار تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرین مزین شده و به منظور تحقق سیاست‌های کلی پیش‌بینی‌شده در خصوص رونق اشتغال و ایجاد توسعه کسب‌وکارها در حوزه گردشگری و صنایع‌ وابسته، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان موفق شده تاکنون ۶۰ درصد از تعهد اشتغال این اداره‌کل را که برای سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی‌ شده محقق کند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان اضافه کرد: تحقق موضوع یاد شده در زمینه های سرمایه گذاری و گردشگری بویژه بومگردی است.
جهانی گفت: ۱۲۵ اقامتگاه بومگردی در گیلان فعال است که بیشتر آنها در شهرستان های رشت،رودبار،تالش و شفت فعال است؛ اقامتگاه های بومگردی یکهزار و ۲۵۳ اتاق و سه هزار و ۵۰۰ تخت به ظرفیت اقامتی استان افزوده است .
وی گفت: این اداره‌کل در تلاش است با ایجاد فضای مناسب برای رونق گردشگری و صنایع‌ وابسته در استان گیلان و همچنین تدوین بسته‌های سرمایه‌گذاری جذاب در حوزه‌های مختلف سهم مهمی را در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی متوازن در استان گیلان ایفا کند.
رشد ۱۷۰ درصدی اقامت در گیلان
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گیلان ، مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان با ارائه آمار ورود گردشگران به گیلان گفت : از ابتدای سال تاکنون نزدیک به ۱۶ میلیون نفر مسافر و گردشگر وارد استان شده و سطح اشغال اقامت و ماندگاری مسافران نسبت به سال گذشته حدود ۱۷۰ درصد افزایش داشته است.
ولی جهانی انجام کاوش های باستان شناسی چون کاوش سایت موزه کهنه ماسوله و ثبت بیش از ۴۴ اثر فرهنگی و تاریخی در فهرست آثار ملی کشور ،پیگیری رفع موانع ثبت جهانی ماسوله و مرمت بیش از ۴۲ بنای تاریخی را از دیگر اقدامات این اداره کل است.
رفع ۹۵ درصدی موانع ثبت جهانی ماسوله
ماسوله شهر تاریخی و توریستی گیلان با قدمتی حدود یکهزار سال از سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و از سال ۹۰ در مسیر جهانی شدن قرار گرفت تا اینکه در سال گذشته مهیا شدن حضور ارزیابان یونسکو برای بررسی شرایط ثبت، همت مسئولان را برای رفع هرچه بیشتر موانع ثبتی این اثر زنده تاریخی به همراه داشت.
ثبت جهانی ماسوله در این روزها  به پر استرس ترین لحظاتش نزدیک می شود وعزم مسئولان گیلان در پی سلسله پیگیری های مداوم در رفع موانع ثبت جهانی ماسوله که در صدر آنها پیگیری و حمایت های استاندار قرار دارد ،پس از گذشت ۱۱ سال از آغاز فرآیند این پروسه جزم تر شده است و امروز مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گیلان خبر از رفع موانع ثبت جهانی این شهر تاریخی می دهد.
چشم انتظاری ماسوله برای عبور از ثبت موقت
شهرک تاریخی ماسوله در سال ۲۰۰۷ در میراث تاریخی یونسکو به طور موفق ثبت شد تا مسیر هرگونه تغییر و آسیب به آن بسته شود. در گذر سالها این شهر رفت و آمد مدیران، کارشناسان بین‌المللی، ملی و استانی بسیاری را به خود دید، که بررسی های و گزارشات متعددی را از این قطعه تاریخی به همراه داشت.
اما همچنان پرونده جهانی شدن ماسوله اندر خم یونسکو باقی مانده بود تا اینکه آبان ماه ۱۴۰۰ ماسوله عنوان شهر کامل از نگاه ارزیابان بین المللی را از آن خود کرد که به اعتقاد کارشناسان قدمی مهم در مسیر ثبت جهانی محسوب می‌شود.
بهمن ماه سال گذشته ثبت منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله نیز در فهرست میراث جهان اسلام (آیسسکو) خبری تازه و امید بخش برای این شهر و دوستداران میراث فرهنگی بود و در همین ماه ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به ارسال پرونده ثبت جهانی ماسوله به یونسکو از مهیا شدن این شهر تاریخی برای حضور ارزیابان یونسکو برای تابستان ۱۴۰۱ خبر داد.
غفلت مساوی با از دست دادن یک فرصت تاریخی
کمر همت برای ثبت جهانی ماسوله بسته شد و در اسفند ماه پارسال کمیته رفع موانع ثبت جهانی شهر تاریخی ماسوله در استانداری گیلان با مدیریت شخص اسدالله عباسی استاندار گیلان تشکیل شد.
استاندار گیلان فروردین ماه امسال نیز در این کمیته‌ بر لزوم هم‌افزایی همه دستگاه‌های اجرایی در جهت رفع موانع ثبت جهانی ماسوله تأکید کرد و گفت: ثبت جهانی ماسوله، حیثیت گیلان است و هیچ گونه بهانه ای برای تاخیر دستگاه های اجرایی در انجام وظایف تعیین شده، پذیرفتنی نیست.
عباسی در خردادماه  در جلسه بررسی رفع موانع برای ثبت جهانی ماسوله تاکید کرد: همه دستگاه های ذیربط دست به دست دهند تا ماسوله بعنوان نماد میراث فرهنگی استان  ثبت جهانی شود و غفلت در این فرایند به معنی از دست دادن یک فرصت تاریخی است.
وی ثبت جهانی ماسوله را گامی مهم در اقتصاد گردشگری استان دانست و گفت: هر دستگاه به سهم خود برای موانع مشخص شده اقدام و هرکجا نیاز به تامین اعتبار است اعلام شود تا برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.
میزبانی گیلان از افتتاح ۶۰ پروژه در هفته دولت
ولی جهانی ،مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان همچنین  بیان کرد:۶۰پروژه گردشگری شامل اقامتگاه بوم گردی ،مجتمع گردشگری ، هتل، مرمت بناهای تاریخی با برآورد حجم سرمایه‌گذاری یکهزار و ۳۵۰ میلیارد تومان در هفته دولت به بهره‌برداری می رسد .پ
به هر روی تلاش برای بوجود آوردن افقی روشن در سپهرگردشگری گیلان در جریان است و مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان به پاس قدرشناسی کلیه اقدامات انجام شده را،با همراهی و همگامی دولت ، مشارکت بخش خصوصی و همچنین حمایت نمایندگان مجلس گیلان و البته با تلاش و خدمات تمامی کارکنان خدوم و زحمتکش این اداره کل می داند.
منبع: ایرنا
لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=9879

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.