• امروز : پنج شنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 18 April - 2024
4

لذت سفر به «دره عشق» ایران

  • کد خبر : 12282
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
لذت سفر به «دره عشق» ایران
گردشگرآنلاین - دره‌ها از آن دست جاذبه‌های طبیعی‌ای هستند که مظلوم واقع‌شده‌اند و فردی اسمی از آن‌ها به‌عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری و یا یک مقصد سفر نمی‌برد بااین‌حال این قضیه درباره‌ی دره عشق چهارمحال بختیاری کمی فرق دارد.

به گزارش گردشگرآنلایناز چهارمحال بختیاری، امروزه و با توجه به اطلاعات در دسترس، شاید کمتر فردی از جامعه جهانگردان را بتوان پیدا کرد که علاقه‌ای به سفر و دیدار از مکان‌های گردشگری ایران زیبا را نداشته باشد. کشور ما به دلیل داشتن جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین طبیعت بکر و منحصربه‌فرد، از دیرباز همواره به‌عنوان یک مقصد گردشگری هیجان‌انگیز شناخته‌شده است. از طرفی باوجود جاذبه‌های مختلف گردشگری هنوز مردم کشورمان اطلاع دقیقی نسبت به بسیاری از جاذبه‌های گردشگری ندارند و دراین مقاله اشاره‌ای به دره عشق واقع در چهارمحال بختیاری داریم.

وقتی صحبت از طبیعت و طبیعت‌گردی می‌شود خیلی از ما یاد جنگل‌های سرسبز و دریای آبی بی‌کران با ساحل سفید شنی می‌افتیم اما طبیعت فقط به این‌ها ختم نمی‌شود، طبیعت می‌تواند یک کویر داغ و بی‌انتها و یا حتی یک دره‌ی عمیق و ترسناک باشد! بله درست است دره‌هایی که حتی اسمشان یادآور خطر هستند یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت محسوب می‌شوند.

درگذشته شاید شنیدن اسم دره فقط واژه‌های منفی‌ای مثل سقوط، خطر را به یادمان می‌آورد اما امروزه بسیاری از افراد متوجه شه‌اند که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از این پدیده‌های طبیعی و گاه زیبا چشم‌پوشی کرد. در هر منطقه از ایران دره‌هایی وجود دارد اما شاید هیچ‌کدام به‌اندازه‌ی دره عشق چهارمحال بختیاری دیدنی نباشند. به همین دلیل این بار به سراغ این دره می‌رویم:

دره‌ها از آن دست جاذبه‌های طبیعی‌ای هستند که مظلوم واقع‌شده‌اند و فردی اسمی از آن‌ها به‌عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری و یا یک مقصد سفر نمی‌برد بااین‌حال این قضیه درباره‌ی دره عشق چهارمحال بختیاری کمی فرق دارد. دره‌ای که در استان چهارمحال بختیاری قرار دارد و طولانی‌ترین رود ایران یعنی رود کارون در آن جریان دارد که یکی از تفریحات رایج در آن رفتینگ است.

چطور به دره عشق برویم؟

مسیر رسیدن به این دره هم دیدنی است اول‌ازهمه باید به جاده‌ی شهرکرد به ایذه بروید جاده‌ای که پر است از درخت‌های بلوط در دامنه‌های زاگرس، این جاده لقب خطرناک‌ترین و پرپیچ‌وخم ترین جاده‌ی ایران را دارد. البته سفر شما بعدازاین جاده تمام نمی‌شود مدتی که در مسیر این جاده به راهتان ادامه دادید باید راهتان را به سمت روستای جوزان و بعد دروک کج کنید ادامه‌ی مسیر این روستا شمارا به دره‌ی پر از عشق، دره عشق چهارمحال بختیاری می‌رساند.

دره‌ی عشق بیشتر جلوه‌های زیبای طبیعت مثل آبشار و رودخانه‌ها را در خود جا داده است و همه‌ی این‌ها باعث شده تا روح خشن دره از بین برود و آرامش جای آن را بگیرد. جالب است بدانید که آب‌وهوا در یک جای این دره با جای دیگر آن بسیار متفاوت است و برای مثال در یک جای آن ممکن است هوا سرد باشد درحالی‌که در جای دیگر دره هوای گرم حکم‌فرما باشد درهرصورت همین اختلاف دما باعث شده تا حتی جنس سنگ‌ها و دیواره‌های صخره‌ها هم باهم متفاوت باشد و شمارا عاشق طبیعت این منطقه کنند.

چرا به این دره عشق می‌گویند؟

البته هنوز مشخص نیست که این اسم چرا و چگونه روی این دره گذاشته‌شده است اما ازآنجاکه این دره، طبیعت عجیب و دل‌فریبی دارد بعضی‌ها می‌گویند که هر فردی بلافاصله بعد از دیدن دره عشق چهارمحال بختیاری عاشق آن می‌شود و به همین دلیل این اسم را روی آن گذاشته‌اند. بعضی از محلی‌های این منطقه هم می‌گویند که در زمان‌های گذشته دو نفر دلباخته‌ی هم می‌شوند که یکی از آن‌ها در یک سمت دره و نفر دیگر در سمت دیگر دره بوده است، در آن دوران پلی وجود نداشته است که این دو نفر را به هم برساند و به همین دلیل هم این دو شخص خودشان را داخل آب دره می‌اندازند تا به هم برسند اما هر دو می‌میرند.

به گزارش گردشگر آنلاین، یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت در این دره وجود شالیزارها و باغ‌های انار در آن است که چشم‌انداز شگفت‌انگیز آن را دوچندان کرده است و همان‌طور که در بالا هم گفته شد این‌ها تنها دیدنی‌های دره نیستند، یکی از مهم‌ترین المان‌های این دررودخانه‌ی کارون است که از بین دره می‌گذرد. رودخانه کارون به‌عنوان مهم‌ترین رود این استان و پرآب‌ترین رودخانه ایران و البته طولانی‌ترین رود کشور یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های دیدنی دره عشق است.

از دیگر دیدن‌های دره عشق چندین و چند آبشار بزرگ و کوچک آن است که بعضی از این آبشارها دائمی و بعضی‌ها موقت (فصلی) هستند که یکی از اصلی‌ترین و بزرگ‌تری این آبشارها ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و بسیار هم پر آب است. در کنار آبشارهای بزرگ و کوچک و رود پرجوش و خروشان کارون، روستاها هم از دیگر جلوه‌های دیدنی این دره محسوب می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گل‌سفید، دورک، دره‌یاس و دره عشق اشاره کرد فرم قرارگیری این روستاها و این خانه‌های روستایی در میان سرسبزی این دره به‌گونه‌ای است که فوراً تصویری از روستاهای شمال را به ذهن می‌آورد.

باغ‌های انار از دیگر جاذبه‌های دره عشق هستند که به‌واسطه‌ی آب رود کارون این باغ‌های پررنگ و لعاب به وجود آمده‌اند و رنگ این دره را رنگین‌تر کرده‌اند. در این منطقه، معروف‌ترین و بهترین باغ‌های انار را روستای دورک دارد و این در حالی است که در منطقه‌ی قبل از روستا خبری از حتی یک درخت انار هم نیست. در بعضی از بخش‌های این دره هم عشایر کوچ‌نشین و چادرهایشان را می‌توانید ببینید و مدتی را هم در کنار آن‌ها بگذرانید.

اما از هر چه که بگذریم از رود کارون نمی‌توان گذشت تماشای این رود مهم و حیرت‌آور به یک‌طرف و اما رفتینگ در آن در کفه‌ی دیگر ترازو قرار دارد و این‌یکی از بهترین تفریحاتی است که در آن می‌توانید داشته باشید. بسیاری از گردشگران ماجراجو ترجیح می‌دهند تا رفتینگ را برای بار اول در دره‌ی عشق چهارمحال بختیاری و دررود کارون تجربه کنند. دره عشق علیرغم زیبایی وصف‌ناپذیرش آن‌قدر که باید موردتوجه قرار نگرفته است اما باید دانست که کمی تبلیغات و سرمایه‌گذاری می‌تواند آن را به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل کند.

مسیر دسترسی به آبشار دره عشق

به این نکته توجه داشته باشید که مسیر دسترسی به دره عشق آسان نیست و دسترسی راحتی ندارد، به همین دلیل باید با آمادگی کامل راهی اینجا شوید. برای رفتن به آبشار دره عشق باید خود را به روستای دره عشق برسانید، از روی پل به آن سمت رودخانه بروید و به‌اندازه‌یک ساعت پیاده‌روی داشته باشید تا درنهایت بتوانید خود را به آبشار دره عشق برسانید.

چشمه‌های دره‌عشق

چشمه‌سارها دیگر جلوه طبیعت هستند که در دره عشق می‌توانید از زیبایی و خنکای آن‌ها بهره ببرید. برخی از این چشمه‌ها چشمه آب‌معدنی هستند و خواص درمانی نیز دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به چشمه روستای معدن اشاره کرد.

منطقه حفاظت‌شده هلن

یکی از دیدنی‌هایی که در دره عشق می‌توانید سراغی از آن بگیرید، منطقه حفاظت‌شده هلن است. جایی به وسعت ۴۰ هزار هکتار که جنگل‌های وسیعی از بلوط را در خود جای‌داده و برای حیواناتی مانند شغال، گراز، خرگوش، خرس قهوه‌ای، مار افعی، عقاب طلایی، تشی و غیره ماوایی امن فراهم کرده است.

جالب است بدانید اسم این منطقه برگرفته از نام پرستاری آمریکایی به نام هلن است که در سال ۱۹۳۱ در اینجا به مداوای مردم می‌پرداخت.

روستاهای دره‌عشق

روستاهای دره عشق از دیگر دیدنی‌های جذاب دره عشق هستند، اگر به گشت‌وگذار در روستا علاقه دارید و دوست دارید در سفر به اینجا بیشتر بافرهنگ مردم این منطقه آشنا شوید، می‌توانید بازدید از روستاهای دره عشق را نیز در برنامه سفرتان قرار دهید. گل‌سفید، پوراز، جوزستان، برنجگان، دره عشق، دورک، دره بید، دره‌یاس، سرکون پایین و سرکون بالا، گل کله و معدن از مهم‌ترین روستاهایی هستند که می‌توانید در دره عشق از آن‌ها دیدن کنید.

کوه‌های زاگرس

از رود و آبشار و چشمه گفتیم، حالا نوبت آن است که به سراغ کوه‌های معروف دره عشق برویم. کوه‌های سبزکوه و لجی در بخش شمال شرقی و کوه بزمنی، کرمان و کرکنجی در جنوب غرب، این منطقه وسیع به نام دره عشق را در برگرفته‌اند و با سینه‌ای ستبر از زیبایی‌های اینجا محافظت می‌کنند.

آشنایی بازندگی عشایر منطقه

یکی دیگر از جذابیت‌های سفر به دره عشق به‌ویژه در منطقه محافظت‌شده هلن این است که می‌توانید از نزدیک با عشایر در ارتباط باشید و کمی بیشتر بافرهنگ وزندگی آن‌ها آشنا شوید.

پل سیمی کوچ‌رو

درنهایت در گشت‌وگذارمان در دره عشق، به یک پل جالب و متفاوت می‌رسیم. پل سیمی کوچ‌رو که در قدیم مورداستفاده عشایر بوده و امروزه به‌عنوان یک اثر تاریخی مورد بازدید مردم قرار می‌گیرد. پلی با ۸ رشته سیم ضخیم که میخچه‌هایی محکم و فلزی آن را به در دو طرف دره نگه‌داشته است. کف و دیواره پل را با تخته‌های چوبی پوشانده‌اند و درگذشته انسان‌ها و حیوانات به‌راحتی از روی از دره گذر می‌کردند.

این پل باوجوداینکه تنها با چند رشته سیم و چوب سرپا شده، اما به‌قدری خوب ساخته‌شده که در زمان عبور از روی آن نمی‌چرخیده و کوچک‌ترین حرکت تناوبی هم نداشته است.

تفریحاتی که در دره عشق می‌توانید تجربه کنید

طبیعت‌گردی، عکاسی، کمپینگ و پیک‌نیک، کوه‌نوردی، پیاده‌روی، ماهیگیری، دوچرخه‌سواری کوهستان و رفتینگ ازجمله تفریحاتی است که در این مقصد زیبا می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید.

در سفر به دره عشق کجا بمانیم؟

به‌غیراز کمپینگ در این مقصد رؤیایی، گزینه دیگری برای اقامت در دره عشق ندارید. به همین دلیل اگر نمی‌خواهید شب را در دره بگذرانید، برای اقامت باید به سراغ هتل‌ها، خانه‌های محلی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی شهرهای اطراف حساب بروید.

مسیر دسترسی به دره‌عشق

بعدازاینکه راهتان به سمت جاده ۷۲ (جاده شهرکرد-ایذه) را پیدا کردید و گردنه باجگیران را پشت سر گذاشتید، هشت کیلومتر دیگر مسیر را ادامه دهید تا درنهایت یک جاده فرعی در سمت چپ ببینید. این جاده که به اسم جاده روستای دورک مشهور است، ابتدا شمارا به روستای جوزستان و سپس پوراز می‌رساند و بعد از طی ۸ کیلومتر، روستای دورک را پیش روی شما قرار می‌دهد. دورک را که پشت سر گذاشتید و ۹ کیلومتر دیگر به‌پیش رفتید، به روستای دره عشق می‌رسید. ازاینجا می‌توانید تا آبشار دره عشق بروید اما باید پیاده این مسیر را طی کنید.

لذت سفر به «دره عشق» ایران

لذت سفر به «دره عشق» ایران

منبع: ایمنا

لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=12282

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.