• امروز : چهارشنبه - ۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 21 February - 2024
6

نمایشگاه گردشگری تهران آسیب کرونا را جبران نمی‌کند

  • کد خبر : 5436
  • ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
نمایشگاه گردشگری تهران آسیب کرونا را جبران نمی‌کند

گردشگرآنلاین – معاون گردشگری کشور گفت: برای تسهیل گردشگری داخلی رویدادهای منطقه‌ای تدارک دیده شده و از تقویم این رویدادها در نمایشگاه گردشگری تهران رونمایی می‌شود.

به گزارش گردشگرآنلاین، نشست خبری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌ وابسته و سی‌وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی امروز با حضور علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و حسن میثمی مدیرکل روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی در سالن فجر وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برگزار شد.

در این نشست شالبافیان به تشریح مهمترین رویکردها و سیاست‌های وزارتخانه در امر برگزاری نمایشگاه پرداخت و گفت: برگزاری نمایشگاه گردشگری در شرایطی برگزار خواهد شد که علی‌رغم توفیقاتی که در کاهش تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا به لطف واکسیناسیون ایجاد شده است، همچنان برخی نگرانی‌ها از بابت شیوع گونه‌های جدید این بیماری از جمله سویه امیکرون وجود دارد به همین خاطر این موضوع با حساسیت و دقت در روند برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری نمایشگاه مورد توجه قرار گرفته است.

بنا به گفته معاون گردشگری کشور، در راستای تبعیت از سیاست های ابلاغی ستاد ملی کرونا نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی در عین رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که به اذعان همگان حوزه صنایع دستی و گردشگری از جمله حوزه‌هایی است که از شیوع بیماری کرونا آسیب جدی دیده است، بیان کرد: به همین خاطر یکی از اصول مدنظر وزارتخانه در برگزاری این نمایشگاه توجه کامل به اقتضائات حاصل از این امر است و بر همین اساس سعی شده است در تمامی برنامه‌ریزی‌ها رویکرد حمایتی از شرکت‌کنندگان لحاظ شود.

شالبافیان با اشاره به اینکه علاوه بر رویکرد حمایتی، تاکید مجموعه وزارتخانه در امر برگزاری نمایشگاه داشتن رویکرد تخصصی است، تصریح کرد: نگاه ما این است که نمایشگاه گردشگری محل بروز برنامه‌ها و ملاقات ذینفعان و فعالان گردشگری باشد، به همین جهت تلاش کرده‌ایم اگر فرضاً هدف ما توسعه گردشگری در استان‌های غربی کشور است در این نمایشگاه بین این استان‌ها در امر گردشگری نوعی هم‌‌افزایی و انسجام ایجاد کنیم.

وی اظهار کرد: با توجه به دغدغه معاونت گردشگری به جهت توسعه انواع گردشگری از جمله گردشگری خوراک، سلامت و مذهبی سعی شده است ابعاد مختلف انواع گردشگری در این نمایشگاه ظهور و نمود پیدا کند.

معاون گردشگری در زمینه حضور استان‌ها در نمایشگاه، حداکثر همت خود را به کار بستیم تا غرفه هر استان محل حضور تمامی ذینفعان گردشگری آن استان باشد و صرفاً به محلی برای حضور همکاران دولتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مربوطه نباشد. به همین منظور همکاران اتاق بازرگانی و شهرداری‌ها نیز در غرفه هر استان حضور دارند.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از برنامه‌های محوری در برگزاری نمایشگاه این است که تلاش شده تا ایده‌های نو و اقدامات ارزشمندی که باید حتما نشان داده شود اما قبلا کمتر مورد توجه قرار گرفته است در این نمایشگاه به منصه ظهور درآید از جمله این موارد می‌توان به برخی از اقدامات در زمینه مسئولیت اجتماعی و اقدامات حفاظت از محیط زیست که در حوزه گردشگری انجام گرفته است، اشاره کرد.

شالبافیان از جمله نکات برجسته نمایشگاه را حضور بارز جامعه دانشگاهیان از جمله دانشجویان و اساتید مرتبط با حوزه گردشگری دانست و افزود: بسته‌های سرمایه‌گذاری جذاب که با رویکرد جدید تهیه شده است را از دیگر نکات جائز اهمیت در برگزاری نمایشگاه عنوان کرد.

وی با اشاره به این که یکی از رسالت‌های مهم و اهداف مقام عالی وزارتخانه ایجاد بستر همکاری و تعامل مشترک با هدف رفع موانع و مشکلات حوزه گردشگری است سعی شده است نمایشگاه محمل مناسبی برای تحقق این هدف عالی از طریق اقداماتی نظیر انعقاد تفاهم‌نامه‌ها باشد.

معاون گردشگری عنوان کرد که یکی از محورهای مهم نمایشگاه تخصیص سالن مجزایی برای مذاکرات B2B توسط فعالان گردشگری است که به صورت مجازی و حضوری انجام خواهد شد. همچنین نمایشگاه میزبان هیئت‌های مختلف تجاری از کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهای همسایه خواهد بود.

این مقام مسئول همچنین خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های مهم در برگزاری نمایشگاه برگزاری سه دسته نشست برای سه دسته مختلف از فعالان گردشگری است که عبارتند از نشست افراد و شرکت های عملیاتی در حوزه گردشگری که اقدامات منحصر به فرد و ابتکاری انجام داده اند، نشست تشریک مساعی و انتقال تجربیات و نشست پنل‌های تخصصی که با رویکرد استفاده از توانمندی‌های بخش خصوص طراحی شده است.

رونمایی از تقویم جشنواره‌های منطقه‌ای 

وی همچنین به برپایی جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های منطقه‌ای در راستای توسعه و رونق گردشگری داخلی اشاره و تأکید کرد: صرفاً ، به همین دلیل برای تسهیل گردشگری داخلی رویدادهای منطقه‌ای تدارک دیده شده و از تقویم این رویدادها در نمایشگاه رونمایی می‌شود.

استارت‌آپ‌ها رقیب کسب‌وکارهای سنتی گردشگری نیستند

شالبافیان حمایت از استارت‌آپ‌ها را دغدغه جدی وزارتخانه دانست و گفت: این هدف را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و برهمین اساس اعلام کردیم اگر استارت‌آپ فعالی در حال حاضر در زمینه گردشگری وجود دارد و امکان حضور ندارد ادارات کل استانی در این زمینه تسهیل گری شود. البته جدا از این چندین استارت‌آپ هم به صورت مجزا فعالانه در نمایشگاه مشارکت دارند.

وی ادامه داد: در حوزه حمایت از زیرساخت استارت‌آپ‌ها نیز تلاش معاونت در طول مدت گذشته این بوده است تا موانع مرتبط را به‌ویژه در زمینه صدور مجوز رفع شود.

معاون گردشگری همچنین با بیان اینکه از نظر وزارتخانه استارت‌آپ‌ها رقیب کسر و کارهای سنت گردشگری نیستند، بیان کرد: باور ما این است که استارت‌آپ‌ها مکمل و همیار کسب و کارهای سنتی هستند که یکی از سیاست‌های اصلی مقام عالی وزارت حمایت از استارت‌آپ‌ها به جهت ورود استارت‌آپ‌های فعال در زمینه حل مشکلات گردشگری است و در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم انجام خواهد شد.

رونمایی از ۲۰ بسته سرمایه‌گذاری در حوزه جنگل‌ها

این مقام مسئول درباره بسته‌های سرمایه‌گذاری گردشگری بیان کرد: ۲۰ بسته سرمایه‌گذاری در حوزه جنگل‌ها با هماهنگی و پیشنهاد سازمان جنگل‌ها و سازمان حفاظت از محیط‌زیست آماده کرده‌ایم و در نمایشگاه در قالب دفترچه‌ای رونمایی می‌شود.

شالبافیان نبود مشکلات محیط و مسائل بین‌بخشی را به‌عنوان ویژگی اصلی این بسته‌ها اعلام و تصریح کرد: در سطح استانی نیز مدیران کل استانی فرصت‌های سرمایه‌گذاری را شناسایی و در نمایشگاه ارائه می‌دهند. همچنین استفاده از منابع تبصره ۱۸ حدود ۶۰۰ طرح گردشگری با پیشرفت بیش از ۷۰ درصد شناسایی و معرفی شده‌اند.

در جذب منابع مالی تبصره ۱۸ موفق عمل کردیم

وی در ادامه افزود: با هماهنگی معاونت توسعه مدیریت وزارتخانه تاکنون در جذب منابع مالی تبصره ۱۸ موفق عمل کردیم. در صورتی که اعتبارات موجود تماما جذب شود، می‌توان از دولت برای اختصاص منابع مالی در بازسازی تأسیسات گردشگری نیز درخواست‌هایی را مطرح کنیم.

شالبافیان همچنین به ۲۸۳ پروژه قابل افتتاح در ۳۱ استان در دهه فجر اشاره و تصریح کرد: بیمه راهنمایان گردشگری محمل قانونی پیدا کرده است و امیدواریم این حداقل خواسته آن‌ها استمرار پیدا کند.

وی همچنین ساعت برگزاری نمایشگاه را از ساعت ۸ تا ۱۷ اعلام کرد و با اشاره به انتقادات در باب عدم برگزاری نمایشگاه در روزهای پنجشنبه و جمعه اظهار کرد: این موضوع تجویز و سفارش ستاد ملی کرونا بوده است و ما ملزم به تبعیت آن هستیم و در خصوص ساعات بازدید نیز مراتب به همین منوال است.

به گزارش گردشگر آنلاین به نقل از تسنیم، وی مجددا ضمن تأکید بر ابلاغ ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی بازدیدکنندگان و مشارکت‌کنندگان ابراز امیدواری کرد در سال آینده شاهد برپای نمایشگاه به دور از وجود نگرانی در خصوص شیوع بیماری کرونا باشیم.

لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=5436

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.