• امروز : پنج شنبه - ۳ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 22 February - 2024
6

نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر

  • کد خبر : 5437
  • ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر

گردشگرآنلاین – معاون صنایع دستی درباره برگزاری همزمان دو نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: تسهیلگری برای ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در دو حوزه، افزایش هم‌افزایی و دریافت نتیجه بهتر از برگزاری این رویداد باعث شد که این دو نمایشگاه با هم برگزار شود.

به گزارش گردشگرآنلاین – پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور در نشست خبری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌ وابسته و سی‌وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی که امروز برگزار شد، با بیان اینکه پیش از این نمایشگاه صنایع دستی صرفا یک مرتبه در خردادماه برگزار می‌شد اما بعدا این زمان به شهریورماه موکول شد، گفت: در چند سال اخیر با هدف توسعه این حوزه مقرر شد علاوه بر شهریورماه در بهمن ماه نیز نمایشگاه صنایع دستی برگزار شود.

وی ادامه داد: متأسفانه در طول دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا هیچگونه نمایشگاه، بازارچه و یا رویدادی برگزار نشد و همین امر باعث شد فعالان حوزه صنایع دستی از نظر اقتصادی با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند.

بنا به گفته معاون صنایع دستی، پیش از این قرار بود نمایشگاه ملی صنایع دستی در مهرماه برگزار شود اما با توجه به اینکه در آن برهه شیوع بیماری کرونا و گستردگی پوشش واکسیناسیون وضعیت مطلوبی نداشت با پیگیری و هماهنگی انجام شده مقرر شد برگزاری این نمایشگاه به تعویق بیفتد.

این مقام مسئول توضیح داد: به جهت ایجاد بروز توانمندی‌های دو حوزه گردشگری و صنایع دستی به صورت متمرکز انجام تعامل بیشتر بین این دو حوزه و فراهم شدن بستر سرمایه‌گذاری مشترک در ادامه تصویب شد سی‌و‌پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی هم زمان با نمایشگاه بین‌المللی گردشگری به صورت توأمان برپا شود.

محمودیان تصریح کرد: این نمایشگاه با حضور نمایندگان ۳۱ استان کشور برگزار خواهد شد و محلی برای نمایش توانمندی استان‌های مختلف در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد بود.

وی یکی از رسالت‌ها و اهداف اصلی برگزاری این نمایشگاه را آشنایی با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های پنهان شهرها و استان‌های مختلف در زمینه صنایع دستی هنرهای سنتی بومی دانست و اظهار کرد: با توجه به تأکید و سیاست اصلی مهندس ضرغامی مبنی بر حمایت از حوزه صنایع دستی در استان‌ها کم برخوردار، ۱۲ استان محروم کشور با دستور مستقیم وزیر محترم میراث فرهنگی به صورت ویژه آثار و دستاوردهای هنرمندان خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.

معاون صنایع دستی همچنین تأکید کرد: فضای لازم به منظور حمایت از پیشکسوتان، صاحب‌نظران و نام‌آوران حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی که در واقع سرمایه‌های اصلی و اجتماعی این حوزه هستند، در اختیار این عزیزان قرار گرفته تا بتوانند دستاوردهای خود را به عموم عرضه کنند و  امیدواریم هم زمانی برگزاری این نمایشگاه با نمایشگاه بین‌المللی گردشگری موجب افزایش استقبال و تحقق نتایج مطلوب مدنظر شود.

این مقام مسئول در ادامه این نشست  درباره قیمت متراژ نمایشگاه برای هنرمندان صنایع‌دستی گفت: گفته می‌شود برای هر مترمربع بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان دریافت می‌شود که این چنین نیست و این ارقام از هنرمندان برای هر مترمربع دریافت نشده است.

محمودیان تأکید کرد: ایجاد سالن نام‌آوران و استفاده از ظرفیت‌های حضور هنرمندان برجسته و پیشکسوت می‌تواند کمک بسیار بزرگی به ما باشد تا نقش حمایتی بیشتری را در این حوزه ایفا کنیم.

وی همچنین درباره چرایی ادغام و برگزاری همزمان دو نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: تسهیلگری برای ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در دو حوزه، افزایش هم‌افزایی و دریافت نتیجه بهتر از برگزاری نمایشگاه باعث شد که این دو نمایشگاه با هم برگزار شود.

بنا به گفته معاون صنایع دستی، بر اساس دستور و تأکید مهندس ضرغامی رشد نمایشگاه‌های صنایع‌دستی در دستور کار قرار گرفته است. در همین خصوص اعتقاد ما این است که معاونت گردشگری و معاونت صنایع‌دستی دو بال این وزارتخانه هستند و معتقدیم هرگونه هم‌افزایی و تقویت همکاری‌ها نتایج خوبی را برای این دو حوزه به دنبال خواهد داشت، برای همین در پایان این نمایشگاه نتایج آن بررسی و برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری نمایشگاه‌های مشترک انجام خواهد شد.

این مقام مسئول همچنین درباره حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی در این دوره از نمایشگاه خصوصاً استان‌های کم‌برخوردار بیان کرد: استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، ایلام، سیستان و بلوچستان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و… استان‌های کم‌برخوردار هستند که برای هر استان هفت غرفه رایگان در این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی با تبلیغات و اطلاع‌رسانی مناسب 

محمودیان در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به اهمیت حمایت از هنرمندان و صنعتگران و ضرورت انجام کارهای تبلیغاتی و حمایتی از آنان تصریح کرد: خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی در این باره انجام شده است. یکی از ادارات کل زیرمجموعه معاونت صنایع دستی اداره کل ترویج و آموزش است به همین دلیل بحث ترویج اطلاع‌رسانی فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی از اولویت‌های اصلی معاونت صنایع دستی است هرچند در دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا اندکی در تحقق اهداف مطلوب عقب افتادیم.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه‌ها به عنوان ویترین بازاریابی اقدامی مؤثر و مهمی در راستای حمایت و ارائه تسهیلات به هنرمندان  است که حتی در دوران کرونا تلاش کرده‌ایم در عرصه داخلی و بین‌المللی محقق شود.

به اعتقاد معاون صنایع دستی، سعی شده ارتباط تنگاتنگی با اعضای شورای جهانی صنایع دستی داسته باشیم تا از این طریق نیز با تحقق هدف توسعه اطلاع‌رسانی و معرفی صنایع دستی موجب ایجاد تسهیلاتی در این حوزه شویم.

این مقام مسئول، از دیگر ابزارهای ترویجی را حضور در  فضای مجازی و ساخت کلیپ‌ها و کاتالوگ‌های معرفی آثار صنایع دستی  دانست که مورد اهتمام وزارتخانه است و در آینده با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

محمودیان همچنین به تفاهم‌نامه با سایر دستگاه‌ها از جمله بانک‌ها اشاره کرد و افزود: تفاهم‌نامه‌های مختلفی را با بانک‌های مختلف منعقد کردیم که به‌عنوان مثال می‌توان به تفاهم‌نامه با بانک مسکن برای اعطای تسهیلات ساخت و تعمیر مسکن هنرمندان اشاره کرد، ضمن اینکه با بنیاد برکت و آستان‌ قدس رضوی تفاهم‌نامه امضا کردیم که اقدامات حمایتی این وزارتخانه به حساب می‌آید. همچنین امهال تسهیلات هنرمندان صنایع‌دستی، بخشودگی اجاره‌بهای غرفه‌های صنایع‌دستی تحت مالکیت این وزارتخانه، پیگیری بیمه ۲ هزار هنرمند صنایع‌دستی، کمک بلاعوض به هنرمندان و… اقدامات حمایتی این وزارتخانه به شمار می‌رود.

وی همه این‌ها در حالی دانست که برگزاری سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی نیز با هدف حمایت از هنرمندان برگزار می‌شود و در ماه‌های آینده نیز در صورتی که شرایط کرونایی مساعد باشد، نمایشگاه‌های استانی، منطقه‌ای و ملی برگزار خواهد شد.

به گزارش گردشگر آنلاین به نقل از تسنیم، معاون صنایع دستی کشور خاطرنشان کرد: در نمایشگاه گردشگری راهنمایان حضور دارند و با توجه به حضور شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی در نمایشگاه این فرصت مناسبی برای آشنایی راهنمایان با شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی است.

لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=5437

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.