• امروز : پنج شنبه - ۹ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 30 November - 2023
6

چرا تهرانی‌ها اوقات فراغت خود را خارج از شهر می‌گذرانند؟/ تعطیلات زمان مناسب جذب توریست برای تهران

  • کد خبر : 1632
  • ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
چرا تهرانی‌ها اوقات فراغت خود را خارج از شهر می‌گذرانند؟/ تعطیلات زمان مناسب جذب توریست برای تهران
گردشگرآنلاین - رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران گفت: این غصه است که چرا شهروندان برای گذراندن اوقات فراغت خود از شهر خارج می‌شوند و از اماکن گردشگری پایتخت دیدن نمی‌کنند.

به گزارش گردشگرآنلاین، در جریان نشست احمد علوی با متخصصان حوزه مسائلی از قبیل بی‌توجهی به هویت و ری، ناشناخته ماندن اماکن گردشگری برای شهروندان ی، فقدان موزه تخصصی برای ری و و همچنین نگاه اداری به و گردشگری پایتخت مطرح شد.

در این نشت استاد نصرالله حدادی از متخصصان حوزه شناسی، احمد ابوحمزه، استاد تاریخ ری و ، رضا دبیری نژاد، مدیر موزه ملک، علیرضا عالم نژاد متخصص حوزه گردی و محمد یزدانی، رئیس انجمن صنفی استان به بیان نقطه نظرات و دیدگاه های خود در خصوص گردشگری در تهران پرداختند.

ساختمان های تهران فاقد هویت ایرانی – اسلامی

در جریان تبادل نظرات تخصصی، نصرالله حدادی تهران شناس مطرح با بیان اینکه وضعیت باید از وضعیت سردرگمی خارج شود گفت: تهران شهر هویت باخته ای است که لحظه به لحظه به این هویت باختگی اصرار می شود.

وی این هویت باختگی را حاصل دگرگونی های اجتماعی دانست و گفت: متاسفانه اصرار عجیبی در پشت پرده برای فراموشی هویت تهران وجود دارد به طور مثال در طول ۴۰ سال گذشته هیچ ساختمانی در تهران با معماری ایرانی – اسلامی ساخته نشده است.

این تهران شناس مطرح با اشاره به مدیریت چندگانه گردشگری در تهران و انتقاد از این موضوع گفت: همه کارهایی که برای هویت‌سازی تهران تا امروز انجام شده برای این بوده که عده‌ای بگویند «من هستم». در سال‌های گذشته ۲ فعالیت عمده برای هویت تهران انجام شد، در اولی پول را دادند به شخصی برای معرفی محلات، او جای اینکار دنبال اشخاص گشت، به طور مثال در فرمانیه به دنبال خانم نصرت الدوله بود تا بعد از پیدا کردن این شخص تاریخ آن محله را آماده کند؛ دست آخر هم مشخص شد نصرت الدوله آقا بوده است. در اقدام دوم هم کتابی ۶ جلدی آماده شد که مطالب آن با واقعیت همخوانی نداشت.

وی در ادامه با انتقاد از توسعه بی رویه تهران افزود: تهران تا چه زمانی قرار است توسعه پیدا کند؟ برای تأمین آب این شهر فکری شده است؟ درست است که در سطح توسعه متوقف شده است اما همچنان از نظر ارتفاع شاهد توسعه پایتخت هستیم.

حدادی با ارائه راهکارهایی برای عبور از معضلات و مشکلات فعلی گفت: مادامی که متولی گردشگری در تهران یک دستگاه مشخص نباشد و ما همچنان شاهد این مدیریت چندگانه فعلی باشیم، مشکلات حل نمی شود. همچنین موضوع دسترسی آسان مردم به مکان‌های گردشگری شهر تهران باید تسهیل شود. نکته بعدی نیز موضوع خروج مردم از تهران در روزهای تعطیل است. این یک فاجعه است که عشق و علاقه ساکنان تهران در خارج از این شهر تعریف شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از آثار ارزشمند تهران هنوز شناخته نشده‌اند گفت: گردشگری تهران نیازمند آدم متخصص دلسوز است که فارغ از نگاه‌های سیاسی، سطحی و شعاری برای توسعه گردشگری پایتخت کار کند. به طور مثال خانه عبدالوهاب خان در مجاورت خانه شهید مدرس شاهکاری از معماری است اما کسی به آن توجه نمی‌کند و در حال نابودی است. یا نمای پیرونی خانه مشیرالدوله پیرنیا در لاله زار که نقاشی‌ها و گچ بری‌های آن به سرقت رفته و دیگری اثری از آنها نیست.

گردش مالی موزه برای شهر نکته ای فراموش شده است

در ادامه دبیری نژاد رئیس موزه ملک نیز به انتقاد از وضعیت نا به سامان موزه های مرتبط با پایتخت پرداخت و گفت: از ۷۰۰ موزه‌ای که در کشور داریم، ۱۵۰ مورد در تهران مستقر هستند اما جز یکی دو مورد مابقی ارتباطی به تاریخ تهران ندارند.

وی با بیان اینکه تهران نیازمند موزه‌های متعددی است که تاریخ این شهر را روایت کند در پیشنهادی، گفت: ما می‌توانیم موزه‌ها را به دل شهر ببریم. به طور مثال جای جای میدان بهارستان دارد و اتفاقات مهمی در آن رقم خورده است. ما می‌توانیم این میدان را تبدیل به یک موزه تهران شناسی کنیم تا هر شهروند هنگام عبور از آن با تاریخ و وقایع رخ داده در این میدان آشنا شود.

دبیری نژاد همچنین با انتقاد از نگاه اقتصادی گردانندگان موزه‌ها گفت: متأسفانه بسیاری از این افراد تنها به درآمد و سود و زیان موزه توجه می‌کنند در حالی که ما باید گردش مالی که یک موزه برای محله یا شهر خود می‌آورد در نظر بگیریم. به طور مثال از زمانی که رویدادهای مهم در نیاوران برگزار می‌شود، تعداد رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها در آن محدوده افزایش چشمگیر داشته و کاسبی‌ها رونق گرفته است.

دژ رشکان و چشمه علی هنوز ثبت جهانی نشده‌اند

در ادامه جلسه ابوحمزه، استاد تاریخ ری و تهران نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداخت و گفت: متأسفانه مشکل اصلی نبود متولی واحد برای حوزه گردشگری تهران است. از طرفی برخلاف سایر کشورها متاسفانه شهرداری در ایران اختیارات زیادی ندارد و نمی‌تواند بسیاری از اقدامات را انجام دهد.

وی در ادامه صحبت‌های رئیس موزه ملک، خطاب به وی گفت: دبیری‌نژاد گفت که تهران برای خود ۲ موزه بیشتر ندارد، من می‌خواهم بگویم که تهران با قدمت ۴۷۰ ساله ۲ موزه دارد اما ری با قدمت ۷ هزار ساله یک موزه هم برای خودش ندارد.

این استاد تاریخ ری به بناهای ارزشمند و تاریخی ری اشاره کرد و گفت: دژ رشکان قدمت ۳ هزار ساله دارد اما بعد از حدود ۲۰ سالی که از کشف آن می‌گذرد به کجا رسیده است؟ در تهران بیش از ۲۰۰ خانه فرهنگی توسط شهرداری خریداری شده است اما چندتا از این خانه‌ها در ری هستند؟ همه این اقدامات به این سوال ما ختم می‌شود که چرا بزه در ری زیاد است؟

وی با انتقاد از طرح‌های اشتباه در حوزه گردشگری، گفت: چندی قبل طرحی را برای چشمه علی با قدمت ۷ هزار ساله آوردند تا آنجا را پیاده راه کنند. در این طرح تمام هویت فرهنگی چشمه علی نادیده گرفته شده بود. در آخر هم کاشف به عمل آمد که طرح را یک خانم ۲۰ ساله‌ای نوشته که حتی یکبار هم ری را ندیده است.

ابوحمزه با بیان اینکه ری به تنهایی می‌تواند تبدیل به قطب گردشگری شود، گفت: متاسفانه دوستان ما به دنبال ثبت جهانی خیابان ولیعصر (عج) رفته‌اند اما برای ثبت دژ رشکان و چشمه علی با آن سابقه چند هزار ساله هیچ کاری نکردند.

وی همچنین به انتقاد از نگاه اعضای شورای پنجم به موضوع ری پرداخت و گفت: همه چیز برای افتتاح این موزه آماده بود اما فروردین ۱۴۰۰ به من گفتند «چون ما نیستیم افتتاح کنیم» کارها را انجام ندادند.

مساجد تاریخی تهران می تواند مهمترین مقصد گرشگران خارجی شود

در ادامه علیرضا عالم‌نژاد متخصص حوزه تهران‌گردی با بیان اینکه تهران آنقدر جاذبه دارد که برای ۲ هفته گردشگر را مشغول سازد،گفت: من می‌توانم ۲ هفته گردشگران را در تهران بگردانم و اماکن مختلف را به آنها نشان دهم بدون اینکه وارد هیچ کاخ یا موزه‌ای شویم.

وی با انتقاد از فقدان مدیریت یکپارچه در حوزه گردشگری تهران افزود: یکی از اماکن مهم گردشگری در تهران مساجد تاریخی این شهر مانند مسجد مدرسه عالی شهید مطهری و مسجد سپه سالار است که متاسفانه به دلیل کاربری‌های که دارند گردشگران نمی‌توانند از آنها بازدید کنند.

وی تاکید کرد: تهران پایتخت یک کشور اسلامی است و این زیبا نیست که ما نتوانیم به توریست خارجی مساجد که نماد فرهنگی اسلامی و تاریخی ماست را نشان دهیم.

عالم‌نژاد در پایان صحبت‌های خود به وضعیت خانه ابولحسن خان صبا اشاره و از نگاه اداری به اماکن گردشگری انتقاد کرد و گفت: یک روز سرزده به این خانه بروید تا عمق فاجعه در مدیریت را درک کنید. نکته دیگر من این است که متاسفانه متولیان خانه‌های تاریخی و فرهنگی نگاه اداری به این اماکن دارند و روزهای تعطیل در خانه را می‌بندند و به تعطیلات می‌روند. با این شرایط همین است که تهرانی‌ها آخر هفته ترجیح می‌د از شهر خارج شوند.

تعطیلات زمان مناسب جذب توریست برای تهران
محمد یزدانی، رئیس انجمن صنفی استان تهران نیز در سخنان خود به موضوع فقدان آموزش‌های تخصصی برای راهنمایان تهران گردی اشاره کرد و گفت: برای این کار نیازمند برنامه ریزی هستیم.

وی تهران را بزرگترین شهر توریست فرست کشور خواند، گفت: چرا ما از این ظرفیت و از این همه شهروندی که به عنوان توریست از تهران خارج می‌شوند به عنوان مبلغ برای معرفی تهران و جاذبه‌هایش به دیگران استفاده نکنیم.

یزدانی در پیشنهادی برای توسعه گردشگری در تهران، گفت: به طور مثال می‌توانیم هنگام تعطیلات که تهران خلوت می‌شود، با برگزاری رویدادهای مهم توریست‌های شهرهای دیگر را جذب کرد تا همه اصناف گردش مالی داشته باشند و انطور نشود که تهران در ایام تعطیل سوت و کور باشد.

چرا تهرانی‌ها اوقات فراغت خود را خارج از شهر می‌گذرانند؟

در پایان و بعد از ایراد نقطه نظرات کارشناسان و متخصصان حوزه گردشگری، سید احمد علوی، رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه این جلسات باید مرتب برگزار شود، گفت: برای شروع همین جلسات به صورت تخصصی ادامه پیدا کند و دوستان دیگر متخصص نیز به پیشنهاد عزیزانی که امروز مهمان ما بودند، به جمع افزوده شوند.

وی با اشاره موضوع مدیریت چندگانه در گردشگری تهران و دغدغه‌ای که مهمانان عنوان کردند، افزود: پیشنهاد می‌کنم در ابتدا الویت را سامان دادن مدیریت بخش‌هایی بگذاریم که مربوط به شهرداری می‌شود و بعد به سراغ دستگاه‌های دیگر رویم.

به گفته علوی پایتخت بودن مانع از تحقق اهداف گردشگری تهران شده است.

وی گفت: از شما متخصصان امر تقاضا دارم تا برنامه‌های تخصصی و جامع خود را برای تحقق گردشگری در پایتخت آماده کنید. این غصه است که چرا شهروندان برای گذراندن اوقات فراغت خود از شهر خارج می شوند و از اماکن گردشگری پایتخت دیدن نمی‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت‌هایی که پیش از این در شرکت توسعه فضای فرهنگی و معاونت فرهنگی منطقه ۱ داشته است، گفت: از همان زمان ما دغدغه سر و سامان دادن به موضوعاتی که امروز مطرح شد را داشتم و ان شاءالله بتوانیم در شورای شهر این کار را انجام دهیم.

رئیس کمیته گردشگری با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های کمیته گردشگری این دوره شورای شهر، شناسایی پروژه‌های نیمه تمام، در حال انجام و یا معطل مانده حوزه شهری در موضوع میراث فرهنگی و گردشگری تهران است افزود: با پیگیری، تمام سعی خود را می کنیم تا به انجام برسند و مورد بهره برداری قرار گیرند.

علوی ادامه داد: پیگیری احیاء و معرفی جاذبه‌ها و پتانسیل‌های گردشگری و دیدنی تهران با بهره گیری از نرم افزارهای تخصصی این عرصه، به عنوان راهنمای تهرانگردی توسط مجموعه های مربوطه در شهرداری تهران از برنامه های کوتاه‌مدت و جاری این کمیته است.

یکی دیگر از مباحثی که رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران مطرح کرد، توجه ویژه به مقوله زیباسازی شهری و مرمت و نگهداری میراث فرهنگی، خانه مشاهیر، موزه ها، کاخ ها و سایر بناهای دارای ارزش تاریخی و فرهنگی بود که از دیگر برنامه های مدنظر برای شهر تهران به عنوان یک شهر هدف گردشگری محسوب می شود.

وی افزایش تولید ناخالص داخلی، جذب سرمایه خارجی، کاهش بیکاری، کاهش فقر و کمک به توزیع درآمد را جمله مزایای اقتصادی رونق گردشگری شهری خواند و تاکید کرد: توجه به این موضوعات در رفع و کاهش مشکلات بسیار حائز اهمیت است.

علوی همچنین یکپارچه کردن تابلوی راهنمای بناهای گردشگری، یکپارچه کردن نرخ بلیت موزه‌های شهرداری تهران را از جمله دیگر اقدامات کمیته گردشگری خواند و گفت: باید در حوزه شورای شهر و مدیریت شهری تهران در این دوره پیگیری و تصویب شود تا بتوان به کسب درآمد پایدار از ، دست یافت.

لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=1632

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.