رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت گردشگری – گردشگر آنلاین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
 • الثلاثاء ۱۵ صفر ۱۴۴۱
 • 2019 Tuesday 15 October
  تهران لطیف
  ١٨(°C)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۶.٢٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۶.٢٨(in)
اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
 • کد خبر : 2924
 • پیشخوان
 • چاپ خبر : امپراطورایران دوست!
روزهای ژاپنی درپاییزتهران

امپراطورایران دوست!

میتسو گوسایتو سفیر ژاپن در این مراسم ابتدا با نمایش روبان‌های، سفید، قرمز و سبز، پرچم ایران را ترسیم کردند که باعث تشویق حضار شد.

سفیر ژاپن در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی ژاپن در ایران از برگزاری جشن نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن در سال ۲۰۱۹ خبر داد.

درمراسم افتتاحیه هفته فرهنگی ژاپن در ایران که عصر دوشنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۷ در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار شد، مقامات عالی رتبه دو کشور ایران و ژاپن و هیبیکی ایچیکاوا نوازنده نامدار ژاپنی حضور داشتند.

میتسو گوسایتو سفیر ژاپن در این مراسم ابتدا با نمایش روبان‌های، سفید، قرمز و سبز، پرچم ایران را ترسیم کردند که باعث تشویق حضار شد.

 وی در ابتدای سخنرانی خود، از زلزله اخیر کرمانشاه یاد کرد و ضمن همدری با آسیب‌دیدگان،  در مورد تسریع بازسازی مناطق زلزله‌زده ابراز امیدواری کرد.

سفیر ژاپن در ادامه گفت: هفته فرهنگی ژاپن امسال در تهران و شیراز از امروز تا ۵ دسامبر (۱۴ آذر) برگزار می‌شود و امیدوارم ایرانیان به همراه خانواده‌هایشان به این مراسم  بپیوندند.

وی سپس به معرفی هیبیکی ایچیکاوا استاد ساز شامیسن یکی از آلات موسیقی سنتی ژاپن که شبیه سه‌تار ایرانی است – پرداخت و گفت: این موسیقیدان و نوازنده بزرگ دارای استعداد درخشان و ساکن انگلستان هستند و این، دیدار اول وی از ایران است که به همراه شاگرد خود لوک بانس در ایران حضور یافته‌  است.

وی افزود: ما نودمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن را در سال ۲۰۱۹ جشن خواهیم گرفت و امیدوارم این تبادلات فرهنگی موجب افزایش و گسترش روابط بین دو کشور شود.

 در ادامه مراسم استاد هیبیکی ایچیکاوا و لوک بانس با سازهای  شامیسن و تسوگارا روی صحنه آمدند، و ساعتی به نواختن این سازهای سنتی پرداختند. در طول اجرا به تاریخچه دو ساز تسوگارو و شامیسن هم پرداخته شد.

در پایان این مراسم، استاد هیبیکی ایچیکاوا و لوک بانس، با سازهای سنتی خود آهنگ “ای ایران” را نواختند که باعث تشویق بی‌وقفه حضار حاضر در سالن شد.

محمود فرازنده، مدیر کل اداره آسیای شرقی و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اولین سخنران این رویداد به بیان خاطره‌ای که از سفیر ژاپن شنیده بود، پرداخت و گفت: آقای سفیر قبل از اینکه به اینجا بیایند به دیدار امپراطور ژاپن رفتند و ایشان از اشیای قدیمی که مربوط به دوران ساسانیان است در خزانه خود نگهداری می‌کند که نشان‌دهنده قدمت ایران و علاقه امپراطور ژاپن به هنر و فرهنگ کهن ایران زمین است.

 در ادامه، سیدمحمد حسین عادلی رییس انجمن دوستی ایران و ژاپن، هفته فرهنگی ژاپن در ایران را یکی از غنی‌ترین و زیباترین برنامه‌های فرهنگی در جهان دانست چرا که این مراسم در روابط دیرینه این دو کشور ریشه دارد. 

عادلی گفت: مردم ایران نگاه مثبتی به ژاپن داشته‌اند و زمانی که نام ژاپن عنوان می‌شود، تصویر مثبتی در اذهان ایرانیان شکل می‌گیرد.

  این مراسم از ۵ آدر ماه شروع شده و تا ۱۴ آذر ماه در محل کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان در تهران ادامه دارد.

طی هفته فرهنگی ژاپن در ایران فستیوال ژاپن نیز با برنامه‌هایی از جمله نمایش گل آرایی توسط خانم میدوری یامادا، کارگاه اوریگامی، پخش انیمیشن ژاپنی در تاریخ ۹ آذرماه برگزار می‌شود.

همچنین در طول هفته فرهنگی ژاپن (تا ۱۰ آذرماه در تهران) نمایشگاه عکس‌های ژاپن در قرن ۱۹ میلادی و ژاپن مدرن امروز، تابلوهای چاپ اوکی ئویه و صنایع‌دستی سنتی ژاپنی نمایش داده می‌شود.

اخبار مرتبط