• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Monday - 17 June - 2024
10
خوشخو:

حتی یک مسئول متخصص گردشگری در سال‌های اخیر انتخاب نشد

  • کد خبر : 425
  • 04 جولای 2021 - 12:23
حتی یک مسئول متخصص گردشگری در سال‌های اخیر انتخاب نشد
گردشگرآنلاین - دبیرکل سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران با گلایه از عدم به کارگیری متخصصان در حوزه گردشگری گفت:طی سالهای اخیر حتی یک متخصص در حوزه گردشگری را به عنوان مسئول انتخاب نکرده‌ایم.

به گزارش سرویس فرهنگی گردشگر آنلاین، محمد حسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوریهای نرم و صنایع فرهنگی  درباره اهداف برگزاری این سمپوزیم گفت: ما از روزی که بحث راه‌اندازی این سمپوزیم را آغاز کردیم هدفمان این بود که از گذشته درس بگیریم و برنامه‌ریزی آینده را با شناخت گذشته گردشگری آغاز کنیم، فراز و فرودهای گردشگری و ضعفها را بشناسیم و آنها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. اطلاعاتی که در این سمپوزیوم تبیین می‌شود، در تصمیم‌گیری‌های دولت آینده مفید باشد و باید متخصص گردشگری برای تحقق آن به کار گرفته شود.

دبیرکل سمپوزیوم درباره حوزه‌های فعالیتی مختلف در این رویداد خاطرنشان کرد: در حوزه‌های مختلف گردشگری ظرفیت‌های بالایی وجود دارد که نمونه آن گردشگری سلامت است؛ اما متاسفانه از این ظرفیت استفاده درستی نشده است و به آن گونه که از دیگر کشورها استفاده می‌شود در کشور جا نیفتاده‌است.

وی افزود: اگرچه به دلیل بحران کرونا صنعت گردشگری بیمار است اما صنعتگران گردشگری با تجربه‌ای داریم و اشکال این است که از اینها استفاده نکرده‌ایم. اینکه چرا از پتانسیل این عزیزان استفاده نکرده‌ایم جای بررسی دارد. چرا بعد از ۴۰ سال یک انسان متخصص را در بخش گردشگری به خدمت نگرفته‌ایم؟ آیا در وزارت بهداشت تا به حال یک غیر پزشک به خدمت گرفته شده است.

 ایمانی خوشخو بیان کرد: تا کنون  توجه تخصصی به این حوزه نداشته‌ایم و در فجایعی مثل کرونا افراد نمی‌دانند چه کار باید کرد. اگر اهالی صنعت در رأس کار باشند می‌شود آثار مخرب را کم کرد. امیدوارم در دولت آینده این اتفاق برای اولین بار بیفتد و نیازی نیست از بخشهای دیگر مدیر وارد بخش گردشگری کرد.

حسن تقی‌زاده انصاری، رئیس جامعه گردشگری الکترونیک هم در ادامه نشست توضیح داد: این سمپوزیم می‌تواند چشم‌انداز گردشگری را ترسیم کند و نقشه راهی باشد برای آیندگان. می‌توانیم ۱۰۰ سال گذشته را در حوزه گردشگری مورد بررسی قرار دهیم و نتیجه آن را برای دولت و مدیران گردشگری آینده ارائه دهیم.

وی افزود: دستگاه‌های مرتبط با حوزه گردشگری هم با انعکاس محتوای تولید شده در این سمپوزیوم این فرصت را فراهم می‌کنند تا قوانین و مقررات مناسبی در کشور ایجاد شود. بیش از ۳۰ دستگاه دولتی و غیر دولتی حامی این سمپوزیم هستند و نمونه آن کم سابقه بوده است و امیدواریم با حمایتی که صورت گرفته یک اتفاق بزرگ در گردشگری کشور رقم بخورد.

انصاری به پتانسیل‌های گردشگری سلامت در کشور اشاره کرد و گفت: در این سمپوزیم گردشگری سلامت و طب سنتی گنجانده شده‌است و هدف ما این است که در این ۱۰۰ سال ظرفیت گردشگری سلامت بررسی و روند تاریخی آن  آسیب‌شناسی شود. این سیر تاریخی در حال مطالعه است

وی بر ضرورت به کارگیری متخصص گردشگری تاکید کرد و ادامه داد: از کشورهای همسایه تقاضای بالایی برای حضور در کشور داریم و می‌توان از این ظرفیت گردشگران استفاده کنیم.  دستگاه‌هایی مثل وزارت بهداشت و گردشگری با تعامل و برنامه‌ریزی بیشتر می‌توانند  بازار مخاطب را افزایش دهند.

انصاری گفت: در بحران کرونا مسئولان حوزه گردشگری به شایستگی عمل نکردند و فعالان گردشگری با چالش و مشکلات زیادی مواجه شدند. هرچند که این بحرانی وجوهات جهانی داشت اما امکان نمایش عملکرد بهتری در کشور بود.

وی ادامه داد: بعد از این بحران کشورها با مشکل نیروی انسانی هم مواجه شدند. در برخی کشورها هتلها بازگشایی شدند اما نیروی کار کافی برای فعالیت در آنها وجود ندارد. کشور ما هم بعد از عادی شدن شرایط با این مشکلات مواجه خواهد بود. شاید اگر حوزه گردشگری در این یکسال گذشته همکاری‌های نزدیکتری با بانکها و دولت می‌داشت چالشهای کمتری پیش رو بود.

بیشتر بخوانید:
افزایش شفافیت و توسعه گردشگری با استفاده حداکثری از فناوری اطلاعات
جای خالی گردشگران خارجی در مراسم‌ مذهبی محرم یزد محسوس است
پارک پردیسان منطقه حفاظت شده می‌شود؟
اتاق فکر گردشگری استان مرکزی فعالیت خود را آغاز کرد
بزرگ‌ترین پارک خورشیدی اروپا در رومانی

نشست خبری نخستین «سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران» روز یکشنبه سیزدهم تیر سال جاری ساعت ۱۳، در پارک ملی علوم و فناوی های نرم و صنایع فرهنگی برگزار شد.

محمد حسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوریهای نرم و صنایع فرهنگی و دبیرکل سمپوزیوم و حسن تقی‌زاده انصاری، رئیس جامعه گردشگری الکترونیک به تشریح اهداف و مختصات اجرایی این سمپوزیم پرداختند.

قرار است نخستین سمپوزیوم یکصد سال گردشگری ایران با هدف مطالعه، گردآوری، بازخوانی وآسیب‌شناسی سیر تاریخی و روند شگرف تغییر و تحولات، عوامل تأثیر گذار و فرصت و تهدیدها در سده چهاردهم شمسی، طی روزهای ۲۷ و ۲۸ مهر در پارک ملی علوم و فناوری نرم و صنایع فرهنگی برگزار شود.

این سمپوزیم به همت شورای هماهنگی سازمانهای غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پارک علوم و فناوری‌های فرهنگی، کمیته ملی ایکوم، جامعه گردشگری الکترونیکی ایران و باحمایت و همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت راه و شهرسازی، کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران، ستاد گردشگری شهرداری تهران و تشکلهای تخصصی و صنفی گردشگری برگزار می‌شود.

این سمپوزیوم با دعوت از اندیشمندان ، استادان ، متخصصان و صاحب نظران و انجام مطالعات ، گرد‌آوری مستندات، تدوین یادداشت‌های علمی و تاریخی، بمنظور آمادگی هرچه بیشتر برای آغاز سده جدید خورشیدی، با هدف بازخوانی روند تاریخی و سیر تحولات و عوامل موثر در موفقیت‌ها و آسیب‌شناسی‌ سفر و گردشگری در سده  ۱۴، سیاست‌ها، قوانین، برنامه‌ها، ساختار و اقدامات اجرایی بویژه در رویدادهای موثر سده اخیر، تحلیل وضعیت، ترسیم چشم انداز و پیشنهاد راهکارها و نقشه راه آینده در عرصه گردشگری و صنایع وابسته به ویژه سفر، حمل ونقل، هتلداری، پذیرایی و مهمان نوازی برگزار می شود و متخصص گردشگری باید به آن توجه داشته باشد.

۱۳ کارگروه تخصصی شامل کارگروه حمل و نقل زمینی،ریلی، هوایی و دریایی ، هتل و مراکز اقامتی و تجهیزات اقامتی ، اقامتگاههای بومی، سنتی و تاریخی، مهمان نوازی ، پذیرایی ، خوراک غذا و نوشیدنی و خدمات بین راهی، خدمات مسافرتی و گردشگری (سفرهای داخلی، خروجی و ورودی)، سفرهای فرهنگی، زیارتی، طبیعت گردی، ورزشی و گردشگری سلامت، خدمات ویزا، کنسولی، گمرکی و امور مرزی، راهنمایان گردشگری و مطالعات ایران ازنگاه سفرنامه نویسان خارجی قرن ۱۴، ایران ازنگاه خبرنگاران خارجی و نویسندگان مطرح قرن، خدمات شهری وشهرداری‌ها، قوانین و مقررات اداری و اتاقهای بازرگانی، در راستای اهداف تبیین شده گام برمی‌دارد.

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://gardeshgaronline.ir/?p=425
  • نویسنده : علی بخشایشی
  • ارسال توسط :
  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.